Nene, žádný klasický Apple Pie, jak by si někdo mohl myslet. Ale krásně nadýchaný, bezlepkový, bezvaječný a bezmléčný jablečný koláček. Jeden kousek vám stačit prostě nebude!

Jablečný koláč

 • 2 lžíce másla (já jsem použila veganské, lze sehnat např. olivové máslo ve zdravé výživě, které kolem kravičky ani neprošlo!)
 • 3/4 hrníčku krystalového hnědého cukru
 • 1 a 1/2 lžičky Egg Replacer (Vajahit) či dvě menší vejce
 • 2 lžíce vody (pouze pokud používáte Vajahit)
 • 2 lžíce mléka dle výběru (mandlové)
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 hrnek mouky gluten-free all-purpose, tedy jakékoli gluten-free směs (určitě lze nahradit polohrubou či jinou moukou)
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1/4 lžičky mořské soli
 • 1 lžička mleté skořice
 • 3 hrnky nakrájených jablek na malé kousky (použila jsem 2 hrušky a 2 větší jablka)
 • 1/4 hrnku nasekaných vlašských ořechů

Předehřejte troubu na 175°C a vymažte tukem formu 20×20 cm. Ve velké míse smíchejte změklé máslo s cukrem a třete tak dlouho, dokud se nevytvoří hladká směs. V hrnku smíchejte náhradu vajec s vodou, mlékem a vanilkovým extraktem a vyšlehejte do pěny (obrazně řečeno). Pěnu přidejte k cukrovému máslu a míchejte tak dlouho, než dostanete hladkou směs. V druhé míse smíchejte mouku, sodu, sůl a skořici. Suchou směs pak přidejte k „vlhkým“ ingrediencím a smícháme v tužší těsto. Pomocí lžíce pak zapracujte jablka a ořechy.

Přesuňte těsto do předem vymazané formy a pečte 40 minut (nebo dokud párátko nevyjde ven čisté – testujeme ve středu formy). Okraje koláče se začnou samotné odchlipovat od formy. Pokud nemáte rádi příliš sladké koláče, doporučuji ubrat cukr. Servírujeme se zakysanou smetanou (ať už normální či sójovou) a kapkou agávového sirupu. Dobrou chuť.

Reklamy

4 thoughts on “Jablečný koláč trochu jinak

 1. !!! SOS SOS SOS !!!!
  PROSÍM, je vůbec možné na této dietě snížit tělesnou HMOTNOST????

  … Když zazněl verdikt HIT dieta, v hlavě mi znělo:“ ZEMŘEŠ HLADY! To prostě nemůžeš, v již tak na vteřiny načasovaném každodenním maratonu (7-21.30 h.) stihnout!!!“ Následovalo “ Musíš!!!“
  A dnes volám:“ SOS SOS SOS “ – dieta je lahodná, vaření je rychlé, postup polopatický, komentář čtivý, odborné informace důležité a obrázky (????) – nebezpečné – jen při pohledu na ně přiberu!!!
  🙂 🙂 .-)

  1. 🙂 Myslím, že ten dojem má většina pacientů, ale právě opak je pravdou. Člověk pak zjistí, o kolik potravin byl ochuzen. HIT je vlastně takový dar lidem, který jim ukazuje, jak do teď žili, kam ta naše konzumní společnost postupně zklouzává, a kolik potravin upadlo v zapomnění.
   Pokud je strava rozumně vyvážená a nepřehání se to s moučnými věcmi, cukrem či tukem, pak i váha se ustálí na rozumném čísle:) Spousta lidí si stěžuje, že na HIT dietě nemohou přibrat. Podle mě je to jen špatně sestavená strava:)))

   1. Nesladila jsem a min. používala tuky a mouku. Nyní jsem 2,5 měsíce na HIT dietě a posléze i bez mouky, trochu sladím třtin. cukrem (tvaroh) a vařím podle Vašich receptů. Byla jsem však nucena ukončit sport – 3x týdně pěšky do zaměstnání12 km/1,5 hod. – nestihla bych si uvařit – dieta nebo chůze. Až se naučím nakládat s časem tak, abych mohla sportovat jako dříve, snad něcoz té tělesné hmotnosti také uberu – sen 10 kg je zřejmě běh na dlouhou trat´ .-))))

    1. Ja jsem na začátek musela také trochu polevit, než si člověk zvykne na nové povinnosti. Ono je to z části dobré i pro tělo, má více prostoru na odpočinek (přetěžování vede k uvolňôvání zánětlivých parametrů). Jakmile se zjižejete se vším novým, tělo si řekne o pohyb samo. Aby člověk neměl špatné svědomí a svaly nezahálely, je dobré se doma aspoň protáhnout (třeba mezitím, než se uvaří polévka:))..
     …A kila si klidně zatím hýčkejte, s úpravou stravy přijde úprava fyzických problémů, s tím souvisí duševní pohoda a vše bude OK. Navíc přijde jaro, více čerstvého ovoce i zeleniny, více vlákniny…Ze studií navíc vyplývá, že je mnohem zdravější mít pár kil navíc než podváhu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.