Občas se mě lidé ptají, čím nahradit některé potraviny v receptech. Bohužel histaminová intolerance chodí ruku v ruce s potravinovými alergiemi, a tak někteří lidé nemohou do svého jídelníčku zařadit spoustu potravin ani po eliminační fázi při přechodu na trvalou dietu. Samozřejmě u některých receptorů mám ozkoušeno, že se vejce, mléko či ořechy dají lehce nahradit, u některých jsem to nezkoušela a nemůžu vám tak dát návod pro všechny recepty. Každopádně jsem trochu hledala na internetu a opět jsem využila svůj oblíbený http://www.livingwithout.com, který přináší celou řadu možných náhrad za mléko a mléčné výrobky v receptech. Co se týče rostlinných mlék, upřednostňuji ta doma vyrobená, jelikož jedině tak máte jistotu, že nereagujete na přidané složky jako je carrageenan a další ztužovače. Je to také mnohdy levnější alternativa k těm obchodovým a je tedy jen na vašem zvážení, z čeho si mléko chcete vyrobit (návody existují pro rýžová, sójová, quinoová, mandlová, konopná i kokosová mléka). Neříkám, že všechny náhrady jsou vhodné při HIT nebo při všech alergiích, musíte si prostě najít tu nejlepší.cgr0593l

Pro náhradu mléka v receptech (v poměru 1 hrnek za hrnek náhrady)

 • sójové mléko (neochucené)
 • rýžové mléko
 • ovocný džus
 • voda
 • kokosové mléko
 • mandlové mléko (má oblíbená volba, dodám recept:))
 • konopné mléko
 • kozí mléko (pokud je tolerováno)

Pro náhradu kefíru/kysaného mléka v receptech (nahraďte 1 hrnek kefíru za následující)

 • 1 hrnek sójového mléka + 1 lžíce citrónové šťávy/1 lžíce jablečného octu – nechejte chvíli odstát dokud mléko trochu nezhoustne
 • 1 hrnek kokosového mléka (plnotučného)
 • 7/8 hrnku rýžového mléka (jelikož je řidší, musíte snížit do receptu jeho celkový objem)
 • 7/8 hrnku ovocného džusu
 • 7/8 hrnku vody

Pro náhradu jogurtu (nahraďte 1 hrnek jogurtu jedním z následujících)

 • 1 hrnek sójového jogurtu nebo kokosového jogurtu
 • 1 hrnek sójové zakysané smetany
 • 1 hrnek neslazeného jablečného pyré
 • 1 hrnek ovocného pyré

Pro náhradu tvarohu

 • pokud volá recept po tvarohu, zkuste jej nahradit sójovou náhražkou (pokud nejste alergici) – silk tofu/jemné tofu se dá zakoupit v Asijských shopech v Praze (odzkoušeno) – konzistence je jako tvaroh (lze vybrat 3 stupně jemnosti – doporučuji silk)
 • hustý pudingový krém, který lze udělat ze sójového/zvoleného mléka i vody a pudingu (dáme půlku vyžadované tekutiny)
 • rýžový krém – zkoušela jsem 50 gr hladké rýžové mouky v cca 250 ml rýžového nápoje a dvěma lžícemi javorového sirupu – mléko dát ohřát a postupně přisypávat rýžovou mouku a dobře rozmíchat (mělo by se zavařit na tuhý rýžový krém, který pak lze ještě našlehat šlehačem, aby byl nadýchanější)

Pro náhradu másla (8 lžic másla nahradíte následujícím)

 • 8 lžic veganského másla jako je Earth balance buttery spread ( u nás se dá pořídit např. Alsan-S, každopádně pokud váháte, zavítejte do zdravé výživy a ptejte se po veganském másle)
 • 8 lžic olivového másla (prodává zdravá výživa)
 • 8 lžic kokosového oleje (spíše do sladkého pečení)
 • 8 lžic rostlinného/olivového oleje

A jeden malý bonus, který se netýká mléčných výrobků, ale pokud potřebujete nahradit tuk v pečení, protože se ho vám zdá být příliš mnoho, nahraďte 8 lžic tuku 6 lžícemi jablečného pyré a 2 lžícemi tuku dle volby. Pokud recept volá po oleji, tak velmi často používám jen lžíci, dvě a zbytek doplním jablečným pyré. Nejsem zrovna příznivce extra tuků a na pečení to nemá žádný vliv.

Ve svých receptech jsem vyzkoušela kokosové, mandlové, rýžové a sójové mléko. Ano, slyšíte dobře, předtím než všechno zavrhnete, vyzkoušejte dané mléko na sobě, jaké bude mít účinky. Vzhledem k tomu, že podíl sójy v mléku je asi 5%, opravdu vás půl hrnku v celém koláči nemůže ohrozit. Zvláště, když z koláče sníte jen určitou část – vypočítejte si to za domácí úkol, kolik takové sóje pak asi můžete přijmout. Pokud nejste přímo alergičtí na sójový lecithin, pak vás opravdu malé množství nemůže ohrozit. Histaminová intolerance je o tom, že musí dojít k překročení určitého tolerovaného limitu histaminu a ten není nikdy nulový! Jak už jsem zmínila, odborníci místo striktního následování tabulek doporučují zaměřit se na zdravou, na vitamíny a minerály bohatou stravu. Jinak z mých zkušeností mám nejraději mandlové mléko, které má skvělou konzistenci a nemá extra silnou chuť jako kokosové. Například vaření s rýžovým mlékem se mi příliš neosvědčilo:(.

P1030431
Moje domácí mandlové mléko

Po asi roce diety jsem zkoušela kokosový kefír do palačinky, a prošlo to velmi dobře. Myslím, že vždy záleží na množství přijaté potraviny a na ostatních potravinách. Na pečení si vystačím s veganským máslem, kokosovým olejem a hroznovým olejem. Neříkám, že s náhradami lze udělat všechny recepty v původní formě, ale produkt se tomu bude velmi blížit. Pokud se vám však s náhradami nedaří vaše recepty ukuchtit, nebude prostě jednodušší najít si nové recepty s náhradami než se trápit nad nemožným?

Reklamy

8 thoughts on “Jak nahradit mléčné výrobky ve vašich receptech?

  1. Tvaroh se špatně nahrazuje:(. Na druhou stranu třeba život v zahraničí člověka naučí vařit bez tvarohu i tak, protože většina zemí tvaroh vůbec nezná:) Držím pěsti, ať to jde dobře.

  1. Ono je to vždy velmi individuální, ale problém je, že u některých výrobků nejste schopná zaznamenat reakci ihned, reakce mohou nastat až po 24-48 hodinách. Vzhledem k tomu, že je mléko a výrobky z něj prozánětlivé, na začátek se doporučuje vynechat komplet. Každopádně zrající sýry a jogurty jsou obecně považovány za nevhodné, délka zrání sýru, zpracování, uskladnění, kontaminace atd. jsou velmi obtížně uhlídatelné a tedy sýr z běžného obchodu může opravdu problém. U obého se používají kultury, které obvykle produkují biogenní aminy. Mléko a tvaroh (dle použitých sířidel) jsou považovány za bezpečnější.

 1. Dobrý večer, jsou, prosím, i případy HIT se snášenlivostí mléka, bílého jogurtu, tvarohu za NEsnášenlivosti sýru – Eidam?Děkuji.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s