Smoothie Tekutá brambora

Když mi po cestování není dobře, vždy nějak intuitivně sáhnu po smoothie jakožto náhradě za jídlo. Nepotřebuji tolik energie na trávení, mám větší jistotu, že se vyhnu velké náloži histaminu a co více, dodám tělu potřebné vitamíny a minerály v koncentrované formě.

Sladká brambora (nebo třeba yam) je skvělá potravina. Krom vysokého obsahu vlákniny ukrývá spoustu minerálů a vitamínů (na návštěvě u malajské rodiny jsem se dozvěděla, že když si dám sladkou bramboru na snídani, budu mít zaručeně krásnou pleť i vlasy!), je lehce stravitelná a často ji tolerují i lidé, kteří mají problémy s bramborami (nightshade vegetable intolerance, problémy s lilkovitými plodinami). Když přidáte trochu mandlového, arašídového či slunečnicového másla, dodáte tělu zároveň tolik potřebné mastné kyseliny (mimochodem slunečnicové máslo je mým nejcennějším úlovkem z USA a zatím jsem ve fázi testování, jaký efekt na histamin bude mít..osobně jsem nedohledala zdroj, proč by se slunečnicová semínka jíst při HIT neměla a usuzuji, že se bude jednat o individuální potravinu jako většina semen a oříšků). Skořici snáším dobře a tak ji přidávám, abych využila jejich protizánětlivých účinků. Prostě úžasné smoothie, jak bojovat nejen proti jet-lag!

IMG_0863

Tekutá brambora

  • 1 větší sladká brambora
  • 1 banán
  • 1 jablko
  • 1 lžíce slunečnicového másla
  • 2-3 hrnky vody
  • 1 lžička pumpkin pie spice nebo skořice (pokud tolerujete, pokud ne, doporučuji alespoň špetku muškátového oříšku na ovonění)
  • šťáva z půl limetky

IMG_0864Sladkou bramboru (batát) poduste pod pokličkou cca 45 minut – 1 hodinu v uzavřené pánvi s nepřilnavým povrchem (ideální je nepřilnavý povrch, podlít jen dvěma lžícemi vody a podusit do měkka, pustí se sladká, velmi zdravá lepkavá šťáva). Záleží na typu nádobí, já jsem chvíli dusila a pak nechala pod pokličkou dojít.  Uvařenou bramboru i s vydušenou šťávou a zbylými ingrediencemi pořádně rozmixujeme (NELOUPAT). Vodu doplňte dle potřeby, brambora má ale hodně vlákniny a bude tedy tvořit hustou hmotu. Z této dávky mi vyšel celý mixér a cca 3 porce smoothie (vydrželo v lednici beze změny v chuti do odpoledne). Dobrou chuť.

Advertisements

One thought on “Smoothie Tekutá brambora

  1. Pingback: Polévka ze sladkých brambor a červené čočky s tymiánem | Kašulčin švihýc

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s