Po tom lehkém pohlazení sluncem a teplem, které nám bylo před pár týdny dopřáno, by člověk čekal oteplující se trend. A ono ne. S hrůzou jsem zjistila, že i v rukavicích mi zebou ruce a nejteplejší kozačky neuchrání špičky chodidel před chladem. Kdo mě sleduje pravidelně, ten už jistě ví, že pro mě tedy žádná slast. Jsem teplomilný a sluncemilný člověk, teploty blížící se k nule mi kazí náladu (a teploty pod nulou způsobují noční můry) a chodit doma pomaličku v kabátu mě opravdu nebaví.

IMG_5525

Abych si tedy nějak trochu vynahradila to zklamání, že teploty ne a ne vylézt nahoru, musela jsem se trochu prohřát. A na to je nejlepší pečené ovoce s prohřívacím kořením, které vás příjemně navnadí. Některé jistě i potěší, že právě vařením či pečením se mohou redukovat alergeny v dané potravině a může být tedy stravitelnější i přijatelnější.

IMG_5516

S para ořechy proti zánětu aneb přírodní zdroj selenu

Ale abych se dlouho nevykecávala (a mohla se rychle prohřát trochou jógy, to mi zvedne náladu, a pak zalézt pod peřinu), přikládám jeden rychlý a jednoduchý recept. Snad mi odpustíte i to umělé světlo, které jídlu a focení moc dobrou službu nedělá. O tom, že datle jsou přírodní antihistaminikum jsme si už psali, hruška je protizánětlivá a zmírňujé nervové podráždění a skořice je nejen portizánětlivá, ale také antihistaminní. Para ořechy jsou zdrojem minerálů, vitamínů, polynenasycených mastných kyselin a proteinu, mezi nejzmiňovanější prvek patří selen. Dva kousky para ořechu denně vám pomohou zvýšit hladinu selenu v krvi stejně jako suplementy. Selen je potřebný pro tvorbu antioxidantů v těle, ale samozřejmě se to s ním nesmí přehnat (a antioxidanty v těle potřebujeme, abychom zvládali svůj každodenní boj s oxidačním stresem). Suplementace u obézních adolescentů vedla ke zlepšení lipidového profilu, ale i u zdravých jedinců dokáže jediná dávka snížit hladinu LDL. U hemodialyzovaných pacientů dokáže zařazení para ořechů do stravy a tedy navýšení selenu pomoci bojovat proti zánětu, krom toho také pomáhá u těchto pacientů mírně zvyšovat hladiny hormonů štítné žlázy, které mají pacienti snížené. Selen je obecně znám svou důležitostí pro funkci štítné žlázy, jeho příjem může pomoci udržet produkci hormonů také u dalších druhů nemocí. I jediná dávka dokáže u zdravých jedinců snížit markery zánětů a působí tedy protizánětlivě, ke stejnému závěru dospěli také u pacientů s onemocněním ledvin (bez zjevného toxického vlivu na játra či ledviny). Jak zmiňuji pravidelně, nezapomínejte, že můžete mít alergii i na para ořechy a měli byste se tedy řídit osobní zkušeností a tolerancí. Vysokého příjmu by se také měly vyvarovat těhotné ženy, jelikož se selen přenáší i na plod a není zatím jisté, zda nemůže vysoká hladina působit negativně. Méně je někdy více!

IMG_5512

Pečené hrušky s datlemi a para ořechy

  • 3-4 hrušky podle požadovaného počtu porcí
  • 1 lžíce kokosového oleje
  • medjool datle + teplá voda (množství dle mixéru)
  • cca 100 g para ořechů
  • 1 lžička skořice na dochucení

Nejdříve je dobré připravit si datlový krém, který vznikne prostým rozmixovaním medjool v teplé vodě. Množství neuvádím z toho důvodu, že každý mixér je schopný pracovat až od určitého množství, a proto je lepší si připravit raději více pasty, kterou spotřebujete v jiném receptu (prakticky dostanete tekuté sladidlo karamelové chuti). Medjool datle jsou velmi měkké, lehce odstraníte pecku a s trochou teplé vody je opravdu lehce rozmixujete na pastu. Vodu přidávejte po lžících až do požadované konzistence. Zbylou pastu, kterou nebudete podávat k receptu, skladujte v dobře vymyté (ideálně sterilizované varem) skleničce v lednici, vydrží minimálně pár dní. Dá se využít jako sladidlo do ranní kaše, sladká pomazánka na pečivo či případně k doslazení koláče (nebo výrobě raw dezertům).

IMG_5509

Hrušky rozřízněte napůl, lžičkou vyjměte jadřinec, potřete na povrchu (rozřezané strany) kokosovým olejem, položte natřenou hranou na plech dolů a pečte cca 20 minut při 180°C, dokud nejsou hrušky měkké. Mezitím nasekejte para ořechy na drobno a dejte je osmahnout na suchou, dobře rozpálenou pánev, opečte je za stálého míchání (aby se nepřipálily) pár minut. Dáme stranou. Na hrušky dáme datlový krém, posypeme skořicí a oříšky a podáváme ještě teplé. Dobrou chuť.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.