Černucha setá (Nigella sativa) v boji nejen proti alergiím

V dnešní době máme neuvěřitelný přístup k  informacím a stejně tak surovinám, ke kterým bychom se dříve vůbec nedostali. V podstatě neustále na nás vyskakují nějaké nové pojmy (až se v tom člověk občas trochu ztrácí). Pro většinu z vás nebude článek o těchto zázračných semínkách žádná novinka, ale jelikož stále existují ti, kdo nemají čas sami si informace shánět a nebo potřebují připomenout, jaké úžasné možnosti dnes máme, rozhodla jsem se nakonec vše sepsat. Článek o semínkách černuchy seté jsem trochu odkládala, protože jsem obvykle zvyklá testovat nejdříve na sobě. Ale v případě tohoto malého zázraku jsem narazila a stejně jako mnozí z vás si ověřila, že byť je něco skvělého pro naše tělo, neznamená to, že to budeme tolerovat a že z toho budeme profitovat stejně jako každý druhý. Proto je dobré stále zkoumat a zkoušet, protože možností je spousta a nakonec vám nějaká sedne a pomůže. Můj vztah s těmito semínky se vyvíjí už pěkně dlouho a jdeme na to pěkně pozvolna, když se těch prvních několik „randíček“ nepovedlo. Ale jelikož studií na všestrannost černuchy přibývá, určitě byste o info neměli být připraveni.

zdroj: boonorganics.wordpress.com

zdroj: boonorganics.wordpress.com

Tajuplná léčivá rostlinka

Černucha setá, kterou seženete také pod názvy jako Nigella sativa či černý kmín, pochází z jihozápadní Asie a její semínka se pro svou aromatičnost používají jako koření. Ale prakticky snad není koření, které by nemělo nějaké léčebné účinky, a stejně tak černucha se stala součástí tradiční medicíny různých směrů, jako je  Unani a Tibb, Ajurvéda či Siddha. Nakonec se černucha dostala i do výzkumu, který odhaluje další a další pozitivní účinky: diuretické, proti vysokému tlaku, antidiabetické, protirakovinné a imunomodulační, analgetické, antimikrobiální, proti parazitům, protizánětlivé, proti křečím, chrání játra, žaludek i ledviny. Stejná souhrnná studie uvádí, že se semínka testují pro léčbu bronchitid, astma, průjmů, revma či kožních chorob, ale třeba také pro podporu laktace u žen či podporu imunity. Celkově se zdá, že tahle rostlina v sobě skrývá malé zlato. Asi nejvíce studovanou účinnou látkou N. sativa je thymoquinon. Vedle ní najdeme také další účinné látky (nigellicin, nigellidin, dithymoquinone, thymol a karvakol). Semínka obsahují poměrně dost bílkovin (cca 27%), tuky (necelých 29%), sacharidy (25%) i vlákninu (8%). Kromě vitamínů a karotenu (pro tvorbu vitamínu A) v nich najdeme třeba měď, fosfor, zinek i železo. Co se týče složení tuků, nejvíce (50-60%) připadá na kyselinu linolovou (omega-6) a kyselinu olejovou (20%).

Proti alergiím a uvolňování histaminu

Začala bych asi tím, co nás všechny zajímá nejvíce, tedy jakou roli by mohla mít semínka či olej ze semínek ve snižování zánětu, histaminu či boji proti uvolňování histaminu. Olej má podle studií protizánětlivé účinky hned u několika experimentálních modelů zánětu jako je zánět mozku a míchy, tlustého střeva, dutiny břišní či u artritidy (klinický studie poukazující na zlepšení parametrů zánětu zde). Jelikož dochází k potlačení zánětlivých mediátorů včetně prostaglandinů a leukotrienů, nabízí se i přímý efekt na žírné buňky. V roce 1993 v in vitro experimentech ukázali, že látky izolované z N. sativa zabraňují uvolňování histaminu z žírných buněk, a to v případě různých spouštěčů uvolňování. Když testovali protialergickou teorii u myšek, zjistili, že dochází k potlačení alergiemi vyvolaného průjmu, jelikož extrakt z N. sativa dokázal snížit počet žírných buněk v mukóze střeva. Ke stejnému závěru dospěli ve studii s vyvolaným poškozením žaludku, kdy podání N. sativa snížilo nejen počet žírných buněk, ale zabránilo nárůstu histaminu způsobené poškozením. Mimochodem N. sativa by neměla být neznámá ani českým alergologům, už v roce 2003 vyšla německo-česká studie (souhrn 4 různých studií na pacientech s alergickou rýmou, astma, ekzémy) poukazující na to, že velká část alergických pacientů (60-80% podle typu studie a problému) užívajících N. sativa měla subjektivní pocit zlepšení alergických reakcí (bez významných změn v IgE protilátkách). Významný antiastmatický účinek potvrdila i další studie z roku 2010. K podobným pozitivním výsledkům na snížení alergické rýmy, astma i urtikárie se dostali také v Íráku. Na zajímavé účinky v léčbě alergické rýmy poukazuje také další studie.

img_0785-1

Zázračný lék?

Protialergickými účinky však N. sativa nekončí. Jelikož už bylo vytvořeno spoustu souhrnných článků, nebudu se příliš rozepisovat, to bychom taky mohli mít čtení na pár dní. Každopádně bych vypíchla, že užívání N. sativa má své místo např. při léčbě cukrovky (zlepšení glukózového metabolismu, antioxidační ochrana atd), při řešení gastrointestinálních potíží (rakovina, ochrana jater, antibakteriální účinky včetně proti H. pylori, zánět), v prevenci a léčbě rakoviny, boji proti patogenním plísním, imunomodulaci, při snižování nadváhy v rámci nízkokalorické stravy  a snížení kardiovaskulárního rizika u obézních žen, zlepšování kvality spermií u neplodných mužů, při snižování vysokého krevního tlaku, snižování zánětu u pacientů s revmou, zlepšení paměti a schopnosti učit se, pro zlepšení pozornosti a v prevenci Alzheimerovy choroby, v boji proti depresím (u potkanů), pro zlepšení nálady a snížení nervozity (u dorůstajících chlapců), při snižování cholesterolu u žen v menopauze a zlepšení lipidového profilu u diabetiků. Ufffffff.

Moje zkušenost aneb ne vždy se zadaří

Když si přečtete ten výčet pozitivního vlastností z klinických studií na lidech, není prostě možné odolat. Samozřejmě jsem na začátku velmi nadšeně koupila olej z černého kmínu, který např. i Dr. Fuhrman doporučoval na rozpouštění quercetinu (to bylo ještě předtím, než se toho chytili firmy a už vyrábí jeho modifikovanou verzi). Bohužel mi po oleji nebylo dobře, jak od žaludku, tak celkově, slabost, bolest hlavy. Kupovala jsem v tmavé lahvičce od Nobilis a řekla bych, že špatnou kvalitou to nebylo. Prostě asi moc silné. Poslední dobou jsem začala přidávat celá semínka do jídla, při pečení slaných věcí, případně jen tak na rýži, zeleninové nudle atd. Zdá se, že celistvou potravinu toleruji velmi dobře a jsem za to ráda. Olej jsem samozřejmě nevyhodila a zjistila, že je např. i lokálně dobrý při křečích břicha (masírovat trochou oleje), že mi dělá dobře na pokožku hlavy (přece jen je protizánětlivý a redukuje ten počet žírných buněk) či že jej můžu využít při potírání rány a jizev pro lepší hojení. Někdy prostě věci můžeme využít různě a profitovat z nich i přesto, že je nejíme (vždyť kůže je náš největší orgán, který je schopný přijímat spoustu věcí, proto musíme dávat pozor, co tam patláme). Čímž samozřejmě nechci říct, že nebude tolerovat olej, jen vás povzbudit, že i když jej nevyužijete pro vnitřní kůru, máte ještě další možnosti:)). Většina studií výše zmíněných využívá období minimálně 6-8 týdnů pro sledování účinků, nečekejte tedy zázraky do druhého dne.

wcs0000101

Poznámka: Pokud užíváte jakékoli léky předepsané lékařem, měli byste správně konzultovat i doplňky ve své stravě, zvláště pokud používáte silné extrakty. I přírodní aktivní látky se musí nějak metabolizovat a mohou využívat stejné dráhy jako léčiva, je proto nutné u některých léků hlídat možné interakce.

 

 

Advertisements

8 thoughts on “Černucha setá (Nigella sativa) v boji nejen proti alergiím

  1. Já též používám mast k odstranění bolesti břicha. Medical Kings Kush CBD 13% a asi cca 2-4% THC. Mast je tak silná, že dokáže ovlivnit i barvu stolice na druhý den! Někdy se po ni cítím, jako po narkóze. Vyzkoušel jsem asi 40 odrůd a tato jediná mi pomáhá při HIT. Zajímavé postřehy v tomto článku. Díky

  2. na me byl ten olej taky dost silny, stale se mi vracel z zaludku do krku, palila me zaha z neho a mela jsem tezky zaludek. seminka se mi osvedcili vice.

    • Ja pouzivam olej kazdy den do salatu.Mam kapatko a toleruji 4-5 kapek. Po vice mi taky neni dobre. Ale 4 kapky opravdu pomahaji. Kupuji od pana Zajicka, zdravi-az. Ma i kapatka.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s