V loňském roce jsem vám psala první článek o endometrióze a především o tom, jak souvisí s HIT a histaminem. Prevalence tohoto onemocnění se uvádí od 2% (zde) až po 11% (zde), obecně weby o endometrióze udávají, že každá 10. žena tímto onemocněním trpí. Bohužel většina žen to neví a dozvídá se diagnózu velmi pozdě. Sama mohu potvrdit, že takovou diagnózu vám lékař sdělí téměř s mávnutím ruky a vy máte pocit, jakoby se vlastně o nic nejednalo, a nakonec když začnete studovat více, zůstanete v šoku. Endometrióza neznamená jen bolesti, ale také možné zánětlivé pochody či neplodnost. Dokonce i vaše „HIT reakce“ mohou být klidně dány právě endometriózou. Bohužel se o tom opravdu moc nemluví a nepíše, zvláště o tom,  že zde jsou i možnosti alternativního přístupu, které vám často lékař ani nenabídne (zatímco se běžně nabízí léčba s vedlejšími účinky či s omezenou účinností).

Proto s vámi na FB také často sdílím články z blogu Good Vibes Huntresss, kde se můžete dozvědět jak o alternativním přístupu k léčbě endometriózy, tak i o klasických přístupech medicíny, průběhu operace či jak probíhá rekonvalescence. Letos Emmin blog oslaví své první narozeniny, tedy celý rok mapování života s endometriózou. A (nejen) k tomuto výročí si Emma dala práci a napsala pro vás Průvodce – první krůčky s endometriózou (stahuj zde). Šedesát stran určených pro ženy, které chtějí pro své zdraví opravdu něco udělat a nechtějí se smířit s umělým přechodem nebo opakováním operací. Myslím, že je průvodce napsán velmi čitelně pro každého a že jej oceníte i s dalšími nemocemi, nejen endometriózou, a proto jsem se rozhodla také s vámi o tuto informaci podělit. Průvodce je zaměřen na změnu jídelníčku, ale redukci zánětu, stresu, úpravě životního stylu a jaké preparáty je vhodné zvolit. Je napsán v češtině a potěší tak zejména ty, kdo nezvládá studovat materiál z jiných jazyků. Dostanete doporučení na další knihy, weby, ale i třeba filmy, které se problematiky dotýkají.

Neklesejte na mysli. Endometrióza je sice dost záludná a nepříjemná nemoc, ale zvládnout se dá.

Endometrióza může být provázena šílenými bolestmi, ale stejně tak může probíhat skrytě, bez bolestí (které mohou pak udeřit po jiném spouštěči, jak jsem si mohla vyzkoušet). Pokud máte podezření, že by se endometrióza mohla týkat i vás, řešte prosím co nejdříve s lékaři. A stáhněte si hezky průvodce a pořádně jej prostudujte. Třeba zjistíte, že pro zmírněných bolesti můžete něco udělat i sami. Pokud máte problémy s neplodností a histaminem, zkuste se podívat i tímto směrem. Zkuste najít lékaře, který bude otevřený rozhovoru a podpoří vás ve vámi zvolené léčbě namísto okamžitého prosazování hormonů a operací. Samozřejmě průvodce slouží jen jako návod a pokud máte pochybnosti nebo se chystáte k větším změnám, konzultujte svá rozhodnutí s lékařem.

Cílem je přenastavit tělo a mysl tak, že budete moci postupně ke stravě přistupovat intuitivně. Naučíte se číst signály vlastního organismu.“

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s