Bylo by hezké každý den přinášet pěkné zprávy, ale tak svět prostě nefunguje. Dneska se podíváme, co se ohledně HIT dostalo poslední dobou do vědeckých časopisů. Člověk by za 5 let sledování této problematiky čekal extrémní boom a ono nic. Možná proto, že se o žádný boom nejedná a že jsme začali masivně diagnostikovat něco, o čem toho ještě moc nevíme. A postupně tak odhalujeme, že naše diagnóza HIT znamená jen špičku ledovce neodhalených nemocí a příčin. Tím vám samozřejmě nechci říct, že nemáte problémy s histaminem či jinými látkami v potravě a že nebudete muset nadále měnit svůj životní styl, ale chci vám naznačit, že vám špatná diagnóza může také uškodit a že musíte vždy myslet i trochu dál. Jelikož asi přišla okurková sezóna, nastala druhá vlna HIT boomu a já s povzdechem stále sleduji, že opakujeme (i v lékařských časopisech) zastaralé informace, ať už o diagnostice, významu enzymu DAO, léčbě atd. A také vám chci ukázat, že pokud máte nižší enzym DAO a nemáte problémy, tak opravdu nemusíte mít HIT a lékař vás děsí zbytečně.

Pokud jste nováčci v této problematice, pak se asi budete chtít podívat na mé články, třeba o tom, že stanovení DAO v krvi není vhodné vyšetření, na kterém bychom měli stavět jakoukoli diagnózu, natož histaminové intolerance (zde). Pokud chcete vědět více o tom, proč není histaminová intolerance vhodný název proč nízkohistaminová dieta není lék, podívejte se na mé rozbory dvou vědeckých prací, které se této problematiky v poslední době dotkly (zde a zde). Ale stejně jako vy jsem chtěla vidět nějaké pozitivní zprávy, něco, co by nás posunulo a trochu usnadnilo v porozumění této problematiky. Před více jak rokem jsem zahlédla na nějaké blogu nadpis ve stylu: Potvrzeno, HIT je způsobena nedostatkem enzymu DAO. V tu chvíli jsem se zarazila. What the hell? Jak potvrzeno? Vždyť s touto myšlenkou operujeme už roky a najednou někdo jako přišel s tím, že u pacientů s HIT je nízké DAO? Vždyť na základě toho jsme postavili celou diagnózu intolerance (tedy nedostatek enzymové aktivity). Tak jsem se musela samozřejmě podívat do článku a zůstala jsem nemile překvapena.

Zdroj: http://www.diagnosisdiet.com

Je HIT důsledek sníženého enzymu DAO?

Ano, před tím rokem mi ani nestálo za to se publikací zabývat. Ve studii se samozřejmě dozvíte všechny polopravdy, co byly vágně vyhodnoceny z některých studií, ale i autoři zmiňují, že výsledky zaslepených studií nejsou příliš jednoznačné. K mému překvapení do zmíněné studie zařadili jen 14 lidí (z toho někteří měli třeba alergie na roztoče, u dalších odhalili orální alergie na specifické ovoce, 6 pacientů referovalo reakci na mléčné i bez potvrzení laboratorními testy, většina z nich měla už předtím speciální dietu, prostě miniaturní soubor absolutní směsky dalších nemocí, které mohou souviset s histaminem). Jeli podle nové metody stanovení DAO, z těch 14 lidí měli 4 nad hranici 10 U/ml a podle diagnostických hodnot testu pro DAO tedy HIT nepravděpodobná. Takže skoro 1/3 pacientů by jim podle tabulek měla vypadnout (tedy měli symptomy, reagovali pozitivně na dietu, ale neměli snížené DAO). I tak podle 10 pacientů (s dalšími nemocemi či intolerancemi) vyhodnotili, že je při HIT snížen enzym DAO, protože pacienti referovali zlepšení na dietě a při suplementaci DAO. Samozřejmě do studie zahrnuli kontroly, kde naměřili vyšší hodnoty DAO, ale je potřeba si všimnout, že jejich kontrolní pacienti začínali na hodnotách cca 7 U/ml a také neměli žádné symptomy. No a na základě tohoto super přesvědčivého souboru vyhodnotili spojitost mezi enzymem DAO a HIT. Jaj.

Zdroj: http://www.dominickhussey.ca

Chronická urtikárie jako následek HIT?

Ten stejný rok vyšla publikace, kde se snažili zjistit, jestli chronická spontánní urtikárie nějak souvisí s histaminovou intolerancí, protože část pacientů referovala možnou spojitost s histaminovými potravinami. Abych to neprotahovala, nenašli souvislost s HIT či historií reakce na jídlo s obsahem histaminu a autoři shrnují, že pacienti zřejmě z nízkohistaminové a nízko-pseudoalergenové diety těžili proto, že obsahuje nízké množství pseudoalergenů, a ne z toho, že by omezili histamin. Není na škodu se zamyslet nad tím, že většina „vysoko“ histaminových potravin je často řazena mezi silné alergeny či pseudoalergeny a úleva při jejich vyřazení nemusí nutně souviset s histaminem.

Může nízké DAO za vaše migrény?

A na to by mohla krásně navázat studie z letošního roku ze Španělska, kde je dlouhodobě známo, že se zabývají spojitostí nízkého DAO, histaminu a migrény (a propagace preparátů s obsahem enzymu DAO). V této studii podle autorů ukázali, že DAO je nízké u pacientů s migrénami. Samozřejmě jsem se podívala na studii blíž a určitě mě pobaví, pokud teď někdo bude tvrdit, že migréna je rozhodně z nízké hladiny DAO. V tomto případě měřili autoři ještě ve starých jednotkách HDU/mL, za 137 pacientů mělo 87% hladinu DAO pod určenou hraniční hodnotu. K tomu vzali jen 61 kontrol a co se nestalo? 44% z této kontrolní skupiny mělo také DAO pod hranici. I tak se autoři rozhodli, že enzymu DAO musí v tomto případě dát rozhodně roli a vyhodnotili, že u pacientů s migrénami je DAO častěji nižší než proti kontrolám. Trochu mě zaráží, že třeba nebrali v potaz, že většina pacientů s migrénami užívá často velké dávky léků proti bolesti, které mohou poškodit střevo a tedy klidně vést k poklesu DAO/vyššímu vstřebávání histaminu z potravy, že třeba u žen se mění hodnota DAO s menstruačním cyklem, že roli hraje dietní režim atd. Takže ve zkratce? I v této studii měla téměř polovina kontrolní skupiny zdravých lidí snížené DAO podle nastavených limitů a autoři i tak stále tvrdí, že nízké DAO souvisí s nástupem migrény:(. A ano, zatímco celé řádce pacientů s migrénami pomohou změny v dietě, očividně to nemusí souviset tak úplně s DAO nebo pouze histaminem.

Závěrem

Zatímco víme, že je nějaký problém na úrovni histaminu či případně na úrovni pseudoalergenů/alergenů v potravě, není úplně jasné, že v tom má prsty enzym DAO. Pokud tedy vaše diagnóza byla postavena jen na nízké hladině DAO a vaše případné symptomy neustoupí do 4 týdnů od nasazení diety, je potřeba se zamyslet. Velká část studií odhaluje nízké DAO i u celé řady kontrolních zdravých jedinců, kteří nemají žádné symptomy. Tak kde je tedy rozdíl? Nízké DAO tak může poukazovat na to, že se něco v těle děje, že je problém se střevem (tedy že je třeba zvýšená propustnost, dysbióza, poničená mikrobiota, případně zánětlivé procesy) či imunitou. Pokud naopak máte podezření na HIT a lékař vám nechce stanovit enzym DAO, tak jej nenuťte, není to absolutně výpovědní hodnota. Většina pacientů i přes vymizení symptomů nepozoruje nárůst enzymu DAO a často vidím, že jsou z toho lidé smutní. Přitom je to zbytečné, protože DAO může být u těchto lidí nižší prostě geneticky a nesouvisí s tím, zda budete reagovat na histamin ze stravy nebo ne. Jedinou možností stále zůstává zavedení dietních opatření a nastavení vlastní diety a vyživení těla (namísto krmení umělou hmotou z obchodů a restaurací). Prostě musíte vědět, co jíte, a to se vám při kupování polotovarů či hotových jídel nepodaří. Pokud není problém v enzymu DAO, je i název „histaminová intolerance“ špatný. Jenže teď už o tom píše každý druhý časopis a každý mluví, tak se nám to bude těžko měnit:((. Jedno je ale jasné – ať už máte problémy s migrénami, ekzémem, urtikárií nebo třeba zažívací, vyzkoušet dietu s nízkým obsahem histaminu a pseudoalergenů je to nejmenší, co pro sebe a své zdraví můžete udělat. A když nezabere, možná budete muset vyzkoušet jinou dietu. Je úplně jedno, jak špatnou diagnostiku dnes máme a jakou hodnotu DAO máte, z úpravy jídelníčku můžete profitovat a je tedy na vás, jak naložíte se svým zdravím.

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.