Jelikož jsem v minulých příspěvcích zmiňovala, že věda teď hodně poukazuje na to, že za histaminovou, ale třeba i laktózovou intolerancí, může stát SIBO, tedy syndrom přerůstání bakterií do tenkého střeva, je to docela ožehavé téma i pro histaminiky (zde, zde). O SIBO jsme si již dříve psali (zde), ale bohužel se stává, že ani antibiotika nasazená lékařem nezaberou nebo se nemoc po čase vrací. Pozorný čtenář ví, že máme i pomoc v přírodě a že je potřeba alespoň na začátek změnit dietu. Doporučuje se lowFODMAP dieta, která se dá využít i při řešení HIT, protože se prokazatelně snižuje produkce histaminu (více zde). Dnes se ale podíváme na to, že to vždy není jen o dietách. Hlavně z dlouhodobého pohledu, protože přísná redukce vlákniny nebo omezování jídelníčku může v konečné fázi škodit naší mikrobiotě, a tedy způsobovat další problémy (zvláště, pokud je nevyvážená).

Zdroj: fodmaplife.com

Nová klinická studie se sice zaměřila na pacienty s IBS (syndrom dráždivého tračníku), u kterých srovnávala vliv diety s nízkým obsahem fermentovatelných sacharidů (lowFODMAP) a cvičení jógy. Mohlo by to být ale znamení, že by mohlo cvičení pomoci i při řešení SIBO a potažmo i HIT, tedy tam kde je příčina bolestí a zažívacích problémů ve střevní dysbióze. Pro tuto studii rozdělili 55 pacientů do dvou skupin, jedna byla převedena na lowFODMAP dietu a druhá dostala za úkol cvičit jógu. Pacienti takto fungovali 12 týdnů a následně sledovali, zda je vidět nějaký efekt na gastrointestinální symptomy, kvalitu života či stres. Efekt léčby byl vyhodnocen po 12 a 24 týdnech. Co se týče jógy, pacienti dostávali od stejné instruktorky 2x týdně 75 minutovou lekci hatha jógy, kde jedna lekce byla zaměřena na jógové pozice a dýchací techniky, a druhá byla zaměřena na jógovou filozofii a meditační techniky. Postupně byla zvyšována intenzita. Pacientům byly ještě předány tři 30-ti minutová videa a instrukce, aby mohli cvičit denně doma. Skupina s lowFODMAP dietou dostala osobní konzultaci, doporučení, čemu se vyhýbat (seznam potravin) a také recepty, které lze využít. Dvakrát za tuto dobu zaznamenávali 6 dní jídelníček, aby bylo vyhodnoceno, jak dietu dodržují či jak pochopili instrukce.

Zatímco stres a napětí ve společnosti roste, nikdo nás neučí, jak jej zvládat. Zdroj: hustopece.cz

Po 12 týdnech došlo k poklesu gastrointestinálních problémů v obou skupinách ve srovnatelné míře, stejně tak byl srovnatelný efekt na míru stresu a deprese. Zajímavé je, že některé účinky byly pozorovány i po 24 týdnech. Samozřejmě by bylo skvělé, kdybychom měli data z většího souboru pacientů a také z dlouhodobějších studií, protože nikdy nebylo prokázáno, že by lowFODMAP dieta byla bezpečná i pro dlouhodobé využití. Navíc přísná dieta vede často k selhání pacientů, jelikož je náročná i z pohledu mentálního, a jen málo jsou diskutována negativní rizika takové diety, jako je třeba nutriční deficience nebo podpora rozvoje poruch příjmu potravy. Na to poukazuje i výše zmíněná studie, kdy při lowFODMAP pacienti referovali sníženou kvalitu života. Přísná lowFODMAP dieta se zdá být také nepříznivá pro střevní mikrobiotu a jelikož víme, jak je to riskantní krok, je nutno přistupovat k takovým dietám opatrně. Oproti tomu jóga lze bezpečně cvičit celý život a z předchozích studií víme, jak významný vliv může mít na mentální zdraví a redukci stresu, což je nejen u pacientů s IBS významným krokem k redukci zažívacích problémů. Celkově jsme si o tom, jak jóga funguje proti zánětu, který úzce souvisí s produkcí histaminu, psali již dříve. Z tohoto pohledu je více než logické, že by pacientům s HIT jóga mohla přispět k redukci symptomů a stejně tak u pacientů se SIBO podpořit léčbu nejen antibiotiky, ale při dodržování diety.

Možná si v tuto chvíli řeknete, že jedna vlaštovka jaro nedělá a že tedy není zatím dostatek důkazů. Na druhou stranu se tady bavíme o něčem, co je naprosto jednoduché vyzkoušet, můžete to dnes udělat i zadarmo či za pár korun pod odborným dohledem. Jediné, co vás to bude stát, je trocha vašeho času, který ale využijete prakticky ke sportovní činnosti a stejně tak meditaci, takže spláchnete více věcí jednou jógou. A když už by vám nepomáhala se zažívacími symptomy, efekt na redukci stresu byl jež tolikrát popsán. A my přece vím, že stres je jeden ze spouštěčů uvolňování histaminu v našem těle, takže vždycky z toho vyjdete jako vítězové, ať už se snažíte cílit HIT nebo jiné zdravotní problémy.

 

 

 

 

Reklamy

One thought on “Jóga je stejně účinná jako lowFODMAP dieta aneb léčba zažívacích potíží pohybem

  1. Děkuji , tento článek mi potvrzuje, že jsem na dobré cestě. Je až udivující, jak jsou někdy řešení jednoduchá… Cvičení, eliminace škodícího jídla, zařazení prospěšného, dostatek spánku… A pro někoho je právě toto nesmírně těžké. Někdy i pro mne je těžké udržet si sebedisciplínu a články na této stránce a ve skupině na FB jsou mi podporou a zdrojem informací. Přeji Vám hodně zdraví a dobré nálady! Petra

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.