Jak jste asi z nejrůznějších příspěvků pochopili, jednu krásnou červencovou sobotu jsem se vydala na festival s názvem Bioslavnosti. Přestože se konal již 13. ročník tohoto festivalu, byla jsem tam úplně poprvé. Jednak bych řekla, že reklama není tak masivní, jako tomu bývá u festivalů ve větších městech, ale také to není pro spoustu lidí tak úplně po ruce. Na druhou stranu když jsem si prošla program, zjistila jsem, že se jedná opravdu o zábavu na celý den, že krom dobrého jídla a pití bude spousta různých aktivit a zajímavé hudební skupiny, takže se vlastně takový výlet vyplatí. A pro ty vzdálenější je to vlastně hezká příležitost vyrazit na výlet, ubytovat se někde v kopcích a další den se trochu potoulat krásnou přírodou (třeba i s návštěvou Polska). Když tedy pak přišel dotaz, zda bych nechtěla na Bioslavnostech tak trochu něco říci o histaminové intolerance, tak jsem kývla. Jak moji čtenáři ví, výrobky firmy PRO-BIO, která festival pořádala ve svém areálu, využívám již řadu let, a většinou je to moje první volba, pokud sahám po některých výrobcích jako jsou luštěniny nebo rýže. No a o HIT se teď hodně mluví, tak aby to občas někdo uvedl na pravou míru.

Letošní festival byl na téma kroupy a ptáčci. Přiznám se, že ve mě slovo kroupy vždy evokuje pouze kroupy z lepkových obilnin, jako je pšenice, žito a hlavně ječmen. Tyto kroupy jsem nesnášela už od dětství a kroupová polévka pro mě byla naprosté peklo. Kroupy jsou však všechna zrna obilovin a pseudoobilovin zbavené otrub. Mohou být tedy i bezlepkové, jako například čirokové nebo pohankové. Některé zdroje uvádí, že třeba u pohanky mohou histaminikům vadit právě jen obalové slupky, a proto jsou mouka i kroupy většinou dobře tolerované. A jelikož obsahují kroupy i klíčky, mohou být velmi bohaté na živiny (vápník, hořčík, zinek, železo, vitamíny) a také díky vrchním vrstvám zrn obsahují velký obsah vlákniny (tedy z pohledu mikrobioty a trávení super). Dříve byly kroupy poměrně hojnou součástí výživy (hlavně chudých lidí), dnes je už vidíme spíše poskrovnu. Firma PRO-BIO se v tomto směru snaží přinést trochu osvětu a celý program byl zorganizovaný v tomto duchu, ať už mluvíme třeba o kroupovém baru nebo skupině Šoulet, což je běžně výraz pro tradiční židovský pokrm z kroup a luštěnin. Ale to už trochu předbíhám…

Ochutnávky a pořádná „žranica“

Hned po příchodu do areálu nás uvítala řadu stánků, kde jsme mohli nejen ochutnat, ale také zakoupit výrobky různých firem, nebo si pak dopřát něco dobrého do žaludku. Já jsem neváhala a stavila se u stánku pekárny Biozemanka, kde měli své sušenky za skvělou festivalou cenu (a také to šlo rychle poznat, odpoledne měli všechno vyprodáno, protože zájem byl veliký, tudíž jsem dost prohloupila:(). Nechyběla ani má oblíbená firma s bio kořením a skvělými čaji Sonnentor, firma Lifefood (alespoň se svým základním sortimentem), Purity vision nebo také nějaké ty limonády, bio maso, uzeniny a sýry. Já jsem vyzkoušela sušenky od polské firmy Eko Piekarnia KIEŁTYKA, což pro mě bylo milým překvapením, protože na začátek sice jejich cizrnové sušenky chutnaly nezvykle, ale pak už padaly do žaludku samy (jako bonus musím říct, že ve složení není přidaný cukr, jen cizrna, datle, kakao, sezam a sůl). Ale lepkoví si pochutnali mnohem více, pečou celou řadu tradičních chlebů. V rámci čerstvě vařených jídel si na své přišli jak vegetariáni u ryze vege stánku (Rebio), tak milovníci masa, kteří si hned na dvou místech mohli dát třeba jehněčí (z místní farmy Agrisen) nebo třeba bio vepřové. Jako popravdě jsem se chystala, že bych to jehněčí také ochutnala, ale vzhledem k tomu, že se sešlo téměř 3 a půl tisíce lidí, tak na mě prostě nezbylo! Popravdě, nedostal se na mě ani grilovaný sýr a další speciality, takže nezbylo, než se opravdu vrhnout na ty kroupy. Ještě musím pochválit, že organizátoři mysleli i na nás kávové milovníky a kávu nám tak vařili ze skvělé šumperské kavárny Pikola. Ti dovezli i nějaké super zmrzliny, ale prostě jsem se k nim nedostala (člověk by potřeboval několik žaludků). Jinak nechybělo ani bio víno a pivovar Holba, který si mimo jiné připravil i nějaké ty pivní speciály. Pitný režim se dodržovat musí.

Co si pro nás připravila firma Probio?

Samozřejmě tím, že festival pořádala firma PRO-BIO (za podpory oloumouckého kraje), měl být festival také o jejich novinkách. Krom toho, že se festival konal v areálu firmy, mohli jsem se také podívat, jak se ve firmě pracuje, kde se suroviny zpracují, kde se balí a kde se ukládají. K tomu udělali i malý firemní obchůdek, takže si člověk mohl udělat i nákup na doma (jen ty fronty na placení, ty byly k nezaplacení:)). Firma na festivalu představila nové obaly, které jsou opravdu svěží, moc se mi líbí i nové logo. Obaly jsou bílé a jsou na nich ptáčci a potraviny, prostě jsou celé v duchu eko zemědělství. Člověk si mohl také zasoutěžit (no co už, štěstí ve hře jsem nikdy neměla). K tomu firma nezapomněla představit i nějaké novinky, které jsem k vlastnímu nákupu také dostala. Mě nejvíce zaujala jemná hrachová polévka, která je ze skutečných surovin a stačí ji jen povařit, a pak zeleninové čirokoto, tedy něco jako rizoto z čiroku. Jelikož ještě budeme v létě trochu cestovat, přijde mi to jako super nápad právě pro tyto účely (tedy že člověk může mít sebou něco po ruce). Ano, stále mi přijde lepší si na cesty vzít něco v bio kvalitě a o známém složení (s tím, že je to polotovar) než riskovat, že se nenajím někdy vůbec (a to se občas prostě stává), takže hned jak vyzkouším, dám vám určitě na Instagramu vědět, jaké to bylo. Líbí se mi, že firma se snaží o svých výrobcích a hlavně jejich zpracování a výrobě trochu přemýšlet.

Zábavy kopec (nejen pro děti)

A samozřejmě tím, že se celý festival nesl v duchu krup, přichystali si ve firmě také Kroupový bar, kde v pravidelných intervalech krásně vařili, aby představili jednotlivé kroupy a jak je jednoduše a rychle zpracovat na dobrý pokrm. Moc se mi líbil koncept, že nejdříve jsme dostali uvařené neochucené kroupy pro představu, co je to za surovinu (a nebudeme si lhát, většina z nich sama o sobě není žádná návyková pecka), a pak nám chef Karel Nejedlý navařil něco rychlého, co doma zvládne každý a dá to kroupám úplně jiný rozměr. A aby se k tomu nikdo nenudil, dopoledne začalo na pódiu rozhovory, které moderoval Jan Onder. Musím přiznat, že byl skvělý. Jako ostuda jsem na festival dorazila později, než bylo v plánu (díky, že nám opravujete silnice, ale není těch objížděk nějak moc?), a než jsem si vystála frontu na záchod, musela jsem běžet na pódium. Ale moderátor byl pohotový, příjemný a rozhovor tak nějak sám plynul. A mně bylo tedy velkou ctí se na pódiu ukázat a zařadit se tak mezi hosty tohoto festivalu (po boku takových osob jako Hanky Zemanové nebo alergologa Pavla Brože). Pak už Jan Onder roztančil celou dětskou flotilu (jelikož většina z nich už měla zmáknutou dětskou zábavu a soutěže) a mohli se přivalit hudební kapely. Jako netušila bych, že se člověk musí táhnout přes půl republiky, aby slyšel skvělou pražskou kapelu Šoulet (fakt doporučuji!). Po nich nastoupili Ostrak Mode, Circus Brothers a nakonec hlavní hvězda Bára Poláková. Ještě jsme minutku vydrželi na ohnivou show, ale pak už jsme se museli vydat na dalekou cestu domů.

Závěrem

Takže tedy:

„Milý deníčku. Dneska jsem byla na Bioslavnostech ve Starém Městě a moc jsem si to užila. Možná jsem na pódiu plácla nějaký ten nesmysl, ale pan moderátor na mě byl moc hodný. A třeba se více lidí dozvědělo, že při HIT se mohou jíst luštěniny a kroupy, pokud se správně uvaří, že je dobré podporovat eko zemědělství, protože na kvalitě a čistotě u HIT záleží nejvíce. Poznala jsem několik skvělých lidí osobně, všichni z firmy PRO-BIO se pořád usmívali a vlastně se usmívali i všichni lidé. Děti řádily, hudební kapely nám vlévaly radost do žil, fronty na záchod se daly přežít a nakonec se umoudřilo i to počasí. Nakoupila jsem si zase spoustu cizrny a fazolí a těším se, co nového firma vymyslí. A třeba se zas příští rok vydaří, prý to bude 13. července. Tak dobrou.“

A toto je parádní letní inspirace. Salát z čiroku, cizrny, papriky, řapíkatého celeru, listového salátu, petrželky. Vše smíchat, studené sníst a pěkně se tak v létě osvěžit.
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.