Jablečný koláč se slaným ganache

Posted by

Tento dortík nebo klidně koláč, jak budete chtít, vznikl na jednu oslavu podle jasných požadavků bez lepku a bez mléka. Co vás na něm může zarazit je čokoládová vrstva navrchu. Jak ale víte, není pravda, že by histaminik nesměl každé kakao či že nemůže tolerovat kvalitní hořkou čokoládu, ale o tom si u mě ma blogu můžete přečíst v mnoha příspěvcích. Nakonec jsem se rozhodla však recept přidat, protože základ koláče je bez lepku, mléka i nízkohistaminový, a čokoládové ganache můžete klidně nahradit třeba ovocem či kokosem. Prostě většina receptů je úplně jednoduše převeditelná do nízkohistaminové verze a fascinuje mě, jak se poslední dobou objevují nízkohistaminové recepty, které jsou prostě normální recepty na koláč či jiné jídlo a dostaly nálepku nízkohistaminové pro jejich zviditelnění.

Hodně lidí se také snaží zoufale vyhledávat nízkohistaminové recepty, přitom spousta receptů lze prostě upravit jen vynecháním nebo nahrazením rizikové potraviny a není k tomu potřeba speciálních postupů. Co by se však histaminik měl zajímat, zda má pokrm nějakou přidanou hodnotu, protože jak víme, vyřazení histaminu vás nevýlečí (vyřazení potraviny při intoleranci nebo alergii není lék, u spousty problémů je nutné pracovat právě na tom, proč tělo reaguje, a dodat mu naopak vše důležité pro léčbu. Proto byste místo slov “nízkohistaminový recept” měli hledat recepty z celistvých surovin, bohaté na nutriční látky, a to především mikronutrienty. To je to, co vám může pomoci HIT léčit, nejen potlačovat reakce.

Tím samozřejmě nechci říct, že všechny moje recepty jsou takové, ale snažím se do nich často propašovat řadu protizánětlivých potravin. Proto je těžké i odpovídat ma dotazy, čím co nahradit, protože nejde jen o to zaplácnout místo v receptu nutričně mrtvou bílou moukou. Když budete tedy přemýšlet o nějakém receptu, zamyslete se, co vám může dát, ne pouze zda obsahuje histamin či ne. A hlavně, koláče nejezte 3x denně, ale dejte si je za odměnu či k snídani a zajistíte si tak, že ani slaný ganache vám neublíží.

 

V bežném vaření ganache zajistí vysokoprocentní kvalitní čokoláda a smetana. Pokud nesmíte mléko, můžete si pomoci tím, že přidáte trochu arašídového másla a mandlové mléko. Oproti čoko polevě je rozdíl, že ganache zůstává krémovitý a netuhne jakl čoko poleva. A je strašně moc dobrý. Nezapomeňte přidat špetku solného květu, budete mile překvapeni:).

 

Jablečný koláč s čokoládovým ganache

  • 150 g mletých ořechů (směs mandle a kešu)
  • 100 g jemných bezlepkových ovesných vloček
  • 35 g mouky z černé rýže
  • 40 g mletého kokosu
  • 2 lžičky prášku na pečení
  • 1 lžička mleté skořice
  • 40 g tekutého kokosového oleje
  • 130 g medu
  • 250 g nastrouhaného jablka
  • 3/4 hrnku mandlového mléka
  • 1 vejce

Ganache

  • cca 1/2 hrnku hořké čokolády (ideálně z nepraženého kakaa)
  • 2-3 lžíce arašídového másla
  • cca půl hrnek mandlového mléka (podle požadované konzistence)
  • špetka solného květu Sol de Flor Rosa

Troubu předehřejeme na 160°C (horkovzduch) a dortovou formu o půrměru 22 cm vyložíme papírem na pečení. Smícháme suché ingredience (po mletou skořici), zvlášť zmixujeme mokré ingredience a smícháme obě hmoty dohromady. Vznikne nám těsto, které přesuneme do připravené formy a pečeme cca 50 minut či dokud párátko nevyjde suché. Necháme vychladnout. Na ganache si rozpustíme hořkou čokoládu ve vodní lázni s arašídovým máslem a přidáváme mandlové mléko, dokud nám nevznikne jemný krém. Ten rozetřeme na připravený korpus a lehce posolíme připraveným solným květem. Necháme v lednici mírně zatuhnout. Dobrou chuť.

Napsat komentář

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.