Bylo nebylo a zrodila se Kašulka….A že byla beran, do všeho se pouštěla rohy a hlavně, hlavně se nikdy nevzdávala. A nakonec se rozhodla, že to všechno sepíše, protože by to někomu jednou mohlo pomoct. A pomáhat je potřeba!

Na začátku roku 2012 jsem při dalších zákeřných diagnózách dostala další do sbírky – histaminová intolerance. A že jsem duše bádavá, nevadilo mi, že se o nemoci příliš neví, pustila jsem se do získávání informací sama. A jelikož jsem zjistila, že na stejnou cestu se museli vydat i další, rozhodla jsem se sdílet vše, co zjistím, vybádám, ozkouším, aby se další mohli inspirovat a třeba neopakovat stejné chyby. Co na mém blogu tedy najdete?

O čem je tedy tento blog? O tom, jak se projíst ke zdraví! Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě za uzdravením! Vše je ve vašich rukou. Občas se ve svých příspěvcích budu odkazovat k životu v USA či k cestování.

UPDATE!

Po prvních pár měsících jsem pochopila, že nízkohistaminová dieta spočívající ve slepém sledování seznamů nevede k uzdravení! Symptomy sice na počátku polevily, ale postupně se vracely či přidávaly nové. Jelikož jsem se nechtěla vzdát, studovala jsem a studovala a zjistila, že tělo potřebuje uzdravit. Jako jediná vhodná cesta se ukázala být protizánětlivá dieta s omezením histaminu, ne však slepým sledováním rad někoho jiného. Základ je v tom vybírat si potraviny, které jsou čerstvé, živé, kvalitní a dokáží našemu tělu něco dát. Za rok takové diety (s vyřazením prozánětlivých látek jako je lepek či velká konzumace mléčných výrobků) se upravila nejen HIT, ale hlavně imunita a veškeré krevní parametry. Můžu jíst, co chci!! Otázka však je, co chcete jíst vy – jídlo, které vás pomalu zabíjí, nebo jídlo, které vám dodá zdraví? Čtěte, prosím, můj blog pečlivě  s otevřenou myslí a hledejte své cesty k uzdravení!

A jak se na blogu orientovat? Za léta svého působení nasbíral blog spoustu příspěvků a někomu se bude zdát složité začínat proklikávat od konce, proto bych vám zde chtěla dát nějaké tipy, co na blogu hledat a jak se na něm pohybovat.

 • Pokud chcete začít od úplně prvního článku, skočte SEM, když pak pod posledním článkem na stránce kliknete na políčku NEWER posts, dostanete se k novějším článkům. Pokud pod články kliknete na OLDER posts, dostanete se ke starším článkům. Pokud se budete chtít vrátit na nejnovější články, stačí kliknout na hlavní liště na Úvodní stránka. První rok po diagnóze jsem žila v USA, proto se články budou dotýkat tohoto prostředí. Ale už během prvního roku jsem nakupila zajímavé informace o HIT, bezlepkové dietě atd, proto by vás mohly i tyto články zajímat.
 • Pod úvodním obrázkem a nápisem Histaminová Kašulka naleznete šedomodrou lištu. Když myší najedete na jednotlivé názvy, u některých (třeba u histaminové intolerance nebo recepty) se vám rozroluje lišta s podstránkami. Můžete se tak snáze dostat na stránky, kde si počtete (ať už hledáte symptomy, diagnózu, dostupnou literaturu, seznamy povolených potravin či jak začít s dietou).
 • Vpravo na stránce máte seznam, který se nazývá RUBRIKY. Když si jednotlivé rubriky rozkliknete, zjistíte, co vás nejvíce zajímá. Články se snažím do těchto rubrik rozřadit dle jejich obsahu. Pokud vás tedy nezajímají recepty, je cesta přes rubriky nejjednodušší.
 • Pokud vás zajímají jen recepty, využijte prosím tuto stránku pro další navigaci. Recepty jsou rozřazeny do kategorií a seznam všech receptů mám uveden na stránkách, abyste kdykoli pohodlně mohli kliknout přímo na recept, který vás zajímá (stránky jsou obnovovány v pravidelných intervalech). Pokud si přejete ukládat oblíbené recepty, doporučuji vyzkoušet třeba Pinterest, kde si zřídíte vlastní účet. V receptu pak najedete na některý obrázek a zmáčknete Pin It. Tím se obrázek i s odkazem na recept uloží přímo ve vašem účtu. Více zjistíte zde. V seznamu také najdete odkazy na přípravu rostlinných mlék, náhradu vajec a mléka či jaké používám odměrky.
 • Pokud vás zajímají některé sporné potraviny, projděte si prosím nejdříve tuto stránku a tuto stránku, než položíte nový dotaz. Je dost možné, že jsem k dané problematice napsala celý článek, který vám pomůže se zorientovat.
 • Chcete vidět aktuální akce, přednášky, odkazy na skvělé články, co mě baví, co dělám, jím, kde se toulám? Sledujte mě na Facebooku a Instagramu.
 • Pokud chcete blog podpořit, můžete k tomu využít platbu přes paypal, odkaz naleznete na stránkách nebo zde.
 • Na hlavní stránce je také políčko pro zadání emailové adresy pro zasílání novinek, tedy kdykoliv vyjde nový příspěvek, můžete jej mít v emailu. Odběr novinek si spravujete sami, pokud už nebudete chtít emaily dostávat, můžete se s příchodem nového emailu odhlásit pomocí odkazu Unsubscribe, který máte v každém příchozím emailu.
 • Vpravo na stránce je také vyhledávač. Vyhledávané pojmy musíte zadávat přesně, bohužel vyhledávač není moc chytrý, ale lepší než nic:)).

V případě, že budete mít nutkání mi napsat či vyzískat další informace, můžete tak učinit na histaminovakasulka@gmail.com.

 Vaše Kašulka V. 

Články a obsah tohoto blogu jsou mým duševním vlastnictvím. Kopírováním textu nebo jeho částí bez povolení či dobře označené citace s odkazem na blog a kopírováním fotografií se dopouštíte trestného činu porušování autorských práv. Články ani rady zde zmíněné neslouží jako náhrada lékařského vyšetření ani nenahrazují lékařskou péči, v případě pochybností či nejasností, zavádění nových doplňků či objevení nových symptomů se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Reklamy

113 thoughts on “O mně a blogu

 1. Chci moc poděkovat za všechno, co tu děláte. Dnes mi diagnostikovali HIT po několika měsících trápení…už jsem zapomněla, kdy jsem naposledy usínala bez křečí a brkání. Několik hodin jsem z toho byla vážně špatná, ale teď vidím, že se to dá přežít…a stejně jsem se chtěla začít stravovat zdravěji 😂 Ještě mám před sebou dlouhou cestu, ale aspoň už vím kudy jít! Děkuju ještě jednou, váš blog mi to v mnohém ulehčil a uklidnil 💪

  1. Začátky mohou být těžké, ale jakmile člověk najede na nový režim a rozkouká se, bude to dobré (hlavně když se mu uleví, to pak jde jak po másle). Držte se a bojujte, stojí to za to:).

 2. Dobrý den, moc děkuji za Váš blog. Cerpam z něho mnoho informací – HIT mi zjistili teprve minulý týden, tak zatím pořád tápu a hledám. Zajímal by mě Váš názor na test Food Detective, mám totiž pocit, že HIT nebude moje jediná intolerance. Děkuji 🙂

  1. K tomuto tématu jsem se určitě už mnohokrát vyjadřovala. Zatím nemáme důkazy a žádná vědecká literatura nepodporuje, že by tyto testy byly průkazné nebo relevantní k vyhodnocení, jak se náš imunitní systém chová. Někdo tvrdí, že to pomohlo, někdo tvrdí, že ne, je to možná dost o náhodě, nejčastěji lidem totiž vychází základní potraviny jako vejce, mléko, lepek a třeba papriky nebo některé mořské plody, samozřejmě že pak po vynechání se jim polepší, protože ty potraviny mohou u citlivých jedinců být zánětlivé a třeba mléko a lepek se nedoporučuje u střevní dysbiózy, která je většinou příčinou HIT. Pravda je, že spousta lidí časem zjistí, že nemá vůbec HIT, ale prostě jen další potravinové přecitlivělosti a alergie (HIT je přece jenom symptom než samotná nemoc), ale spolehlivý test na toto zatím neexistuje, je to vždy jen nějaký odhad (dokonce není jistota, že by právě navýšení IgG protilátek mělo znamenat intoleranci, je to mechanismus, který naopak tělo využívá k rozpoznání orální tolerance dané potraviny, každá hodnota tedy hned není citlivost na potravinu, ale prostě to, že ji tělo předkládá imunitě na vyhodnocení, což dělá průběžně se všemi potravinami). Takže někomu to pomůže upravit více jídelníček, někomu to ale může ublížit ještě v tom, že zbytečně vyřadí další potraviny a ochuzuje se o živiny ve stravě. Předpoklad také je, že by člověk musel tento test dělat snad každý měsíc, aby viděl, jak se mění reakce a hodnoty protilátek v těle.

 3. Dekuji, mnoho informací ohledne histaminu. Mám možná hloupou otázku, co veterinární histamin controlhttps://nejzoo.cz/histamin-control/. No, asi zvednu opovržení ale …….. Diky za odpověď.

  1. Je to prakticky směs látek působících na imunitní systém a v této kombinaci si to rozhodně lépe seskládáte sám podle potřeby a podle váhy člověka, přece jen těchto tablet byste musel sníst hodně a finančně se vám to opravdu nevyplatí. O quercetinu najdete článek přímo u mě, je to stabilizátor žírných buněk, u člověka se pohybuje nutná účinná dávka až 1 g denně a to byste těch tablet musel sníst 10 najednou. Stejně tak bych raději doporučovala hořčík v podobě glycinátu. Vitamín C a zinek se běžně doporučuje na imunitu, vitamín C pomáhá odbourávat histamin, ale opět je potřeba vyšších dávek. Určitě to není blbost nebo opovržení, je to formula seskládaná na základě informací, které naleznete i u mě, ale doporučila bych volit suplementy určené pro lidi kvůli rozdílnému dávkování a lépe využitelným formám minerálů:)

 4. Dobry den,moc vam dekuji za vas neuveritelny blog plny tak dulezitych informaci o HIT,ktery pomaha nam bezradnym matkam(a nejen tem) zorientovat se v teto problematice a zaroven dodava velkou energii a nadeji,ze se to vse da zvladnout.prosim,mate zkusenost s probiotikem Vivomixx u deti?dekuji

  1. Já osobně u dětí nemám, ale pokud vím, výrobek je určen i pro ně, ale musí být upravena dávka podle váhy a případně zdravotních problémů. Z pohledu HIT však může vadit, obsahuje kmeny, které nemusí být pro pacienty s tímto problémem minimálně v počátku vhodné (tedy jedná se o kmeny, které produkují histamin a mohou tak přispívat k celkové produkci v těle a snižovat tak kapacitu pro histamin z potravy). Stejně silná probiotika s vhodnými bakteriemi najdete třeba od firem Custom Probiotics nebo Gut Pro.

 5. Dobrý den, nebylo by prosím možné zaslat Váš vzorový jídelníček, eventuálně udělat třeba článek na netu? I po roce diety těžko dávám dokupy co ke snídani, večeři… a jím hodně stereotypně a věřím, že nejsem jediná. Třeba by řadě lidí zase mohlo pomoci udělat si nějakou představu, od čeho se odpíchnout.

  1. Dobrý den, jídelníčky nesdílím, na blogu mám desítky receptů všeho druhu, které velmi často reflektují moji stravu, takže se lze inspirovat tam. Nejsem příznivce jídelníčku, protože každý člověk je jiný a stravování by mělo být na míru jeho nemocem, metabolismu, životním podmínkám, přesvědčení atd, měl by také reflektovat aktuální stav, výdej energie atd, a to vše nebude stejné pro mě, vás nebo někoho třetího. Jinak z mého pohledu jídelníček histaminika se prakticky neliší od toho normálního, stačí vyřadit pár histaminových potravin, posutpně si najít co největší seznam tolerovaných potravin (z pohledu dalších nemocí) a snažit se je rozmanitě v kuchyni využít. Případně mám na blogu recenze na různé kuchařky a ty mohou také pomoci sestavit nebo rozšířit jídelníček podle osobních preferencí a potřeb. Myslím, že problém stereotypu nevyřeší to, že někdo s vámi bude sdílet jídelníček na jeden den, stačí se inspirovat recepty a zkoušet, jakmile se člověk pustí do experimentů, rychle přidá i nové další recepty a jídelníček se rozšíří:).

 6. Dobrý den, založil jsem stránku s informacemi o Bali „Jedeme na Bali“ a v článku o jídle a pití jsem na dotaz bezlepkářů použil odkaz na Váš článek 🙂 Snad Vám to nebude vadit 🙂 . Alespoň se o Vaši úžasné stránce dočte dalších 5.000 lidí 🙂 co mě sleduje na FB 🙂 Martin

 7. Děkuji mooc Kašulce já sama mám zjevné HIT od cca 20.10.1977 od svých 20 let a Méla jsem to v životě diagnostikováno různě až v USA mi 2008 v Princetonu diagnostikovali HIT a pomohli a tedy víceméně mám dost omezenou ale plnohodnotnou stravu a teď nově po virozy se mi to po 9,5 letech zas rozjeli to denní noční osypáváni aj a tak jedu dnes 4 , 5 týdne bezlepek istý s vyloučením zatím ovoce krom borůvek a plodově zeleniny a E ček a je mi dobře ale zjevné tu zcela omezenou stravu v 61 letech již pojedu trvale neboť letos v březnu mne to zas vytrestalo a co se týče mlěčněho tak max máslo mlěko zatím a vše dost omezeně menší porce, už přemýšlím i o Daosinu , ten jsem měla jeden měsíc právě 2008 tedy 90tablet asi nějaké byly zkušební tam tehdy za velkou louží . Děkuji za blog a upŕimnost pomoc
  Evža Trn

 8. Dnes jsem se od lékaře dozvěděla, že trpím HIT. Přišla jsem domů zmatená, snad i vyděšená. Teď sedím u počítače a prohlížím tyto stránky. Mockrát děkuji, přestala jsem brečet. Hana

 9. Dobrý den, děkuju za Váš blog, je skvělý. Obdivuju Vaší schopnost všechno nastudovat do detailu ze všech stran. Z Vašich článků čiší neskutečná energie, ochota se učit, kritické myšlení, kreativita. Ráda bych Vás poprosila o radu, protože jsem v stavu hlubokého zmatení, jaké potraviny mám vynechat, moc mi toho nezbývá. Mám mnohočetné potravní alergie (pšenice, vajíčka, sója, mandle, arašídy, další se zjišťují), ale i po vysazení daných potravin (včetně mléčných výrobků) problémy přetrvávají, resp. nastalo mírné zlepšení. Zkouším vysadit i histaminové potraviny, teď jsem tady našla informace o low-fodmap a jde mi z toho hlava kolem. Máte tip na nějakou dobrou gastro-enterologii, kde se těmito problémy zabývají, kde by mohli se mnou udělat dobrou diagnostiku, aby se potvrdilo, s čím se vlastně potýkám? „Pouze“ syndrom dráždivého střeva? Sibo? HIT? K výživové poradkyni jdu v lednu 2018. Děkuju velmi a přeju pěkné svátky, Katka Matoušková

 10. Ďakujem za úplne najlepší blog, čo som zatiaľ k problematike HIT našla.
  Pre mňa, zdeseného HIT nováčika, je úplne úžasné to pozitívne vyžarovanie..aj keď nepochybujem, že cesta k nemu bola dlhá a ťažká..

 11. dobrý den,

  mohu mít na Vás prosím dotaz? Dostala jsem doporučení na probiotika – RAW Probiotic colon Care od společnosti Garden of life. Jedná se prý o velmi kvalitní preparát, který lze objednat pouze na internetu. A vzhledem k tomu, že internet je plný podvodných informací a i pochybných nabídek, ráda bych znala Váš názor. S díky i.m.

 12. Dobrý den všem, kteří pročítají příspěvky na tomto Blogu. Já mám podobnou zkušenost s RA a výběrem stravy jsem si ji téměř vyléčila (věřím, že ještě pár let a budu bez oné diagnozy – revmatoidní artritidy – zcela.
  Na cestě ke zdraví však nutné začlenit do životního režimu i další, spešl masáže, pitný režim……
  Děkuji Kašulce za její stránky. Strava dokáže mnohé napravit nejen u HIT. Více ve skupině RA. Mějte se moc hezky Ilona Urbanová

  1. Dobrý večer, mohla byste mi napsat odkaz na skupinu RA? „Lecim “ se cca 45 let a nyní se začínají objevovat vedlejší příznaky dlouhodobého uzivani farmak. Děkuji Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.