Přestože heterogenita histaminových receptorů byla odhalena ve 40. létech 20. století, zkoumalo se především umístění a metabolismus histaminu v živém systému. Riley a West poprvé prokázali přítomnost histaminu v žírných buňkách v roce 1952 a zjistili, že existuje korelace mezi hladinou histaminu a počtem žírných buněk. Postupně byly objeveny další místa, kde se histamin v těle objevoval, což podnítilo výzkum metabolismu histaminu in vivo. Ukázalo se, že histamin je v každé savčí tkáni a že orgány jako plíce, kůže a zažívací trakt jsou na histamin extrémně bohaté.

Vznik histaminu v těle

Histamin patří do skupiny tzv. biogenních aminů a je syntetizován L-histidindekarboxylasou (HDC) z aminokyseliny histidinu (v Golgiho aparátu).  Histidin je jedna ze základních aminokyselin v těle, která se podílí na stavbě proteinů. Považuje se za esenciální aminokyselinu, kterou si člověk nedokáže sám syntetizovat a musí ji přijímat v potravě.

Histamin je nejčastěji spojován se žírnými buňkami a basofily, kde dochází k jeho skladování. Mimo to je však v těle syntetizován i v trombocytech, histiocytech, žaludečních a střevních buňkách, histaminergních neuronech v mozku, lymfocytech, neutrofilech a dendritických buňkách. Degranulace (rozpad) žírných buněk je spouštěna nejen křížovou reakcí se specifickými alergeny, ale také dalšími neimunologickými podněty, jako jsou neuropeptidy, faktory komplementu, cytokiny, lipoproteiny, některé enzymy, hypoxie, fyzické a chemické podněty (extrémní teplota, trauma), alkohol či určité jídlo a léky. Volně přeloženo, rozpad žírných buněk a uvolnění histaminu může vyvolávat mnoho vnitřních i vnějších podnětů.

Odbourávání histaminu z těla

Histamin může být odbouráván z těla dvěma cestami:

 1. oxidativní deaminací pomocí enzymu diaminoxidasy (DAO)
 2. metylací kruhu histamin-N-methyltransferasou (HNMT).

Působení enzymů je dáno lokalizací histaminu. DAO hraje roli při metabolizaci extracelulárního histaminu (např. po stravě bohaté na histamin), jelikož je skladován v plazmatické membráně epiteliálních buněk a na základě podnětu je uvolňován do cirkulace. HNMT je cytozolický enzym, který je schopný zpracovat pouze histamin uvnitř buněk. Přestože HNMT má lehce vyšší afinitu k substrátu (tedy zpracovává histamin mnohem ochotněji), o produkt tyto dva enzymy nesoupeří a nemůžou se ani nahrazovat v případě, že jeden není dostatečně funkční. Nejvyšší koncentrace DAO je v zažívacím traktu, dále můžeme poměrně vysoké koncentrace nalézt v ledvinách a placentě (histamin v těhotenství může poškodit plod a proto si tělo syntetizuje cca 500 násobek normální koncentrace DAO). HNMT enzym byl nalezen téměř ve všech tkáních, největší koncentrace je pak v ledvinách a játrech, slezině, střevu, prostatě, vaječnících, okolo páteře, v průduškách a průdušnicích.

Ichikawa, Atsushi, and Tanaka, Satoshi (2012) Histamine Biosynthesis and Function. In: eLS. John Wiley & Sons Ltd, Chichester.

<- Historie                                                                                ->Biologické účinky histaminu

Zdroje: Parsons, Ganellin (2006): Histamine and its receptors, British Journal of Pharmacology 147

Reklamy

4 komentáře: „Metabolismus histaminu

 1. Mám Hit, plus neznašanlivosť laktozy, lepok a fruktozu…. to mi zistili až teraz 4 mesiace kde držím aj eliminačnú dietu… ale histamínovu dietu držím už 4 roky … posledný rok som schudla 14 kg. Po každom jedlo po mne chodí mravenčenie… som alergická už na všetko, a najviac aj na lieky… po všetkých mi byva zle a na vela druhov som alergická. Mávam kožný vysyp na ktorý musím hormony.tiež mi diagnostikovali Helikobaktera .. vybrala som dvoje s odretymi ušami, pomohol mi len vitamín C .. Vybrala som jednu dávku Ckioska Mastika. ale už nevládzem dalej brať. lekárka mi teraz zmenila Rupafin na Fixit 120. neviem či mi niečo zabera , ale bolí má po nom hlava a mám divne pocity. beriem ešte praškový vitamín C , D, B, a čisty praškový Magnezium pre veganou , ale zlepšenie je velmi malinke. Začali mi pichať vitaminy skupiny B. ak mi môžte poradit, pomôcť uvítam to. Ďakujem Hamarova.

  1. Ahoj, zkusila bych se zaměřit na svoji psychickou pohodu, tělo Ti dává signály, že někde je něco špatně. Léčení pouze těla Ti zatím evidentně moc nepomohlo:-(. Zkusila bych na Tvém místě buď kineziologii nebo celostní medicínu.
   Ať je lépe.
   S pozdravem Andrea

 2. Najprv veľka vdaka za tvoj blog, plný neocenitelnych informacii. Na test DAO z krvi este len cakam. Moje prejavy su hlavne tachykardia, vysoky TK, vlny velkeho tepla a pocit palenia koze, tremor, kasel, kychanie, gastro prejavy nepocitujem. Po 1 tyzdnovej diete a vysadeni AD sa mi tlak a tachykardia velmi zlepsli. Diagnozu HIT ma aj matka, ale az vo vysokom veku. To je moja skusenost.
  Velmi mi pomohla informacia, ze vytrvalostny beh zvysuje histamin, co som netusila.
  Pravidelne som behala a od isteho casu mi to paradoxne zvysoalo tep aj TK.
  Chcem poprosit o tvoj nazor.
  Viac rokov som uzivala escitalopram z typu AD SSRI a myslim, ze hlavne to mi zvysilo histamin. Nezistila som priamo, ci prave aj tieto antidepresiva – escitalopram a Brintellix su pre antihistaminikov nebezpecne. A ktore by boli vhodne? Vies mi poradit? Za odpoved vopred velmi dakujem a zelam vela stastia pri vedeni blogu, ktory je nam velkou pomocou a inspiraciou

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.