Pokud jste zavítali na můj blog, máte zřejmě diagnostikovanou histaminózu či dle symptomů máte podezření, že by se vás histaminová intolerance (HIT) mohla týkat. Pokud jste druhý příklad, čtěte velmi pozorně, protože HIT vám může v konečném závěru diagnostikovat pouze lékař! Můj postup k diagnóze byl sestaven dle zahraničních webů v roce 2012 a věřím, že každý rok se bude postup a možnosti v diagnóze lišit. Doporučuji si přečíst rozhovor s německým lékařem a jeho návrh postupu diagnostiky HIT (ZDE) či informace získané z odborné literatury (ZDE).

Problém v jasném stanovení HIT je, jak tušíte, v různorodosti symptomů a také v síle daných symptomů. Jsou případy, kdy lidé trpí neuvěřitelnými bolestmi břicha a zažívacími problémy všech forem, a pak jsou lidé, které trápí spíše únava a migrény a trávení mají v pořádku. V horším případě těch symptomů bude více a budou se projevovat postupně. HIT je zákeřná a na povrch se provrtává postupně. Zaženete jeden příznak a on přijde jiný, ale kdo by si to spojoval? Hladina histaminu bude jak na houpačce a dle toho také symptomy. Nebo můžete mít všechny příznaky, jež jsou na blogu popsané, ale HIT vám bude vyloučena. Pak musíte pátrat někde jinde. Každopádně nízkohistaminová dieta nikomu neublíží, takže ji vždy můžete vyzkoušet.

Několik krůčků ke správné diagnóze

Biochemické parametry. Pokud vás něco trápí, budete muset za svým obvodním lékařem. Prvním krokem v hledání diagnózy musí být otestování základních krevních parametrů. Váš lékař má také vaši zdravotní historii a popřípadě vaši rodinou diagnózu, a může se tak lépe orientovat v potenciálních zdravotních hrozbách. Doktorovi vyjmenujte veškeré symptomy a nechte si nabrat krev. Stejně by měl každý člověk podstoupit každé dva roky preventivní prohlídku. Kdy jste byli vy naposled?

Speciální vyšetření. Pokud se vaše krevní výsledky vrátí v pořádku a doktor si s vašimi symptomy neví rady, měl by vás odeslat na specializované pracoviště. Samozřejmě tato žádanka se bude odvíjet od vašich příznaků. Ať už vás pošle na gastroenterologii, kardiologii, neurologii či přímo k alergologovi, rozhodně danou žádanku nezahazujte. Pokud i na speciálním pracovišti vyloučí jakoukoli zjevnou příčinu vašich problémů, nastává čas na vaši vlastní diagnostiku a návštěvu alergologa/imunologa.

Jídelníčkový diář. Pokud máte podezření na spojitost s jídlem, či pozorujete občas náhlé zhoršení, je na čase zaznamenávat si, co jíte. Ano, jak už bylo zmíněno, jsme to, co jíme a naše strava může mnohé vypovědět. A když se myslí diář, tak se vším všudy: jak jste se po jídle cítili, jak jste se cítili po pár hodinách, zda vás něco ten den bolelo či extrémně stresovalo, jak dlouho jste spali, co jste měli za léky, jak jste na tom se stolicí a vylučováním. Je to těžká práce, ale pokud si dáte záležet, můžete sami vystopovat, co vám dělá zle. Určitého společného jmenovatele. Jídla se snažte konzumovat co nejjednodušší, zato dodržujte pestrou stravu, abyste si nepřivolali jiné problémy nedostatkem všech potřebných živin.

Návštěva alergologa. Pokud jste nic s lékaři nevykoumali, je potřeba dát hlavy dohromady s alergologem/imunologem. Ten už většinou může vyloučit spoustu onemocnění z předchozích výsledků, jelikož tam vám jistě otestují běžné autoimunitní choroby. Ať už gastroenterolog či alergolog by měli udělat test na celiakii, která je na celém světě pod-diagnostikovaná, a přitom může napáchat spoustu škody. Pokud máte svůj diář, nebojte se konzultovat možnosti a podezření s lékařem. Z finančních důvodů obvykle není možné nechat udělat alergologické testy na všechny známé potraviny. K základním testovaným látkám se však můžou přidat ty, které vám přijdou důležité. Lékař by měl spravit i běžný alergologický profil – prach, roztoče, trávy. Nechá vám stanovit hladinu celkových IgE, které jsou vysoké u typických alergiků, nechá vám stanovit počet eosinofilů, jež také souvisí s alergickou odpovědí na alergen a uvolňováním histaminu.

Test na koncentraci a aktivitu diaminoxidasy (DAO). Pokud jste vyloučili celiakii, potravinové alergie, ale pořád bojujete se symptomy, je na čase udělat test na enzym, jež má v těle za úkol odbourávat přebytečný histamin. Histamin je důležitou signální molekulu našeho těla, avšak po předání informace (a tedy splnění svého poslání) je odbourán metabolickou cestou. Když je tato cesta porušena, začne se hromadit a zprostředkovávat reakce tam, kde to není třeba. Ukazuje se, že porucha v tomto systému může být genetická, avšak mnohem častěji se setkáváme se získanými formami. Prodělané záněty střev, dlouhodobé užívání antibiotik, poškození imunitního systému – to vše může vyústit v histaminózu z nedostatku DAO enzymu. U nás je několik laboratoří, které se stanovením zabývají a aktuální rozmezí hodnot vám musí vystavit daná laboratoř (dle testovací sady, která se mezi laboratořemi může lišit). Nevýhodou je, že výsledky mohou být zkreslené právě stravou, léky, menstruačním cyklem ženy atd. V případě podezření, že by hodnoty mohly být ovlivněny stravou, doporučuje se udělat test při normální stravě/dietě a po silné histaminové „bombě“. O tom, že izolovaně stanovená koncentrace DAO v krvi není dostatečně silný marker pro stanovení diagnózy HIT si můžete přečíst zde.

Kožní test s histaminem. Kožní test byl používán před vytvořením laboratorního testu na DAO enzym, avšak ukázal se být jako nespolehlivým ukazatelem. V podstatě test probíhá tak, že se na kůži kápne roztok histaminu a sleduje se reakce. Na histamin však bude silně reagovat i jakýkoli alergik či člověk s citlivější kůží.

Methylhistamin v moči. Vzhledem k tomu, že histamin je odbouráván ještě dalším enzymem – HNMT – může zvýšená hladina tohoto produktu v moči poukázat na fakt, že je v těle nadměrná koncentrace a tělo se jí snaží zbavit jinak než přes DAO. Problém v tomto vyšetření nastává v případě, že člověk má histaminózu z důvodu snížení aktivity HNMT. Zatím nejsou provedeny rozsáhlé studie, ale lékaři nepředpokládají, že by člověk měl poškozeny oba systémy (v podstatě by pak nemohl přežít).

Genetické testy. Pokud je koncentrace i aktivita DAO v pořádku a objevuje se v moči normální koncentrace methylhistaminu, avšak lékař je stále přesvědčen o histaminóze, lze nechat udělat genetické testy. Provádí se v sousedních zemích, například ve Švýcarsku. Geny pro lidský DAO i HNMT enzym byly dobře popsány. Dokonce byly studovány možné modifikace onoho genu, které souvisí s histaminózou. Bylo potvrzeno jen pár takových genetických mutací, přičemž ani jedna nekoreluje se sílou či množstvím příznaků HIT. Genetické testy jsou drahé a mají opodstatnění pouze v případě, že opravdu trpíte všemi příznaky od dětství a někdo další z rodiny je histaminózou zatížen. Bohužel odhalení příčiny, byť genetické, nepomáhá v léčbě a nemá pro člověka další užitečný význam (zvláště pokud má histaminózu již stanovenou). Pokud však má lékař podezření na HIT z nedostatku HNMT, pak je tento test jedinou možností.

Eliminační dieta. Je obvykle nejlepší test pro získání diagnózy. Pokud vyřadíte z jídelníčku veškeré histaminové „bomby“ a váš stav se zlepší, pak je někde problém v histaminu. Ale pozor! Pokud vyloučíte všechny potraviny a jste pouze na třech potravinách a udělá se vám lépe, neznamená to, že máte histaminózu. Znamená to, že jste odstranili úplně vše. Při histaminóze byste po úvodní eliminační dietě měli být schopní zařadit širokou škálu potravin zpět, samozřejmě v menším množství a dle obsahu histaminu. Pokud ani po pár týdnech nesnesete více jak dvě potravin, pak je problém někde jinde a musíte hledat dál (velká část potravin neobsahuje téměř žádný histamin a tudíž po vyčištění těla od histaminu nemůže způsobovat problémy z nesnášenlivosti histaminu).

Pokud vám lékař vyloučí dle výsledků DAO histaminózu, ale dieta váš stav zlepšuje, je potřeba se podívat po dalších onemocnění, které souvisí s histaminem, jako je urtikarie, mastocytóza, aktivační poruchy bazofilů, poruchy aktivace žírných buněk, poškozené střevo či virová hepatitida. Někdy je problém v odbourávání jiných aminů než je histamin přes enzym MAO, jako je tyramin, a tak list vámi netolerovaných potravin se bude lišit od toho histaminového!

Zdroje:

Reklamy

15 komentářů: „Diagnóza histaminové intolerance

 1. Histaminová intolerance je signál těla, nebo chceme-li zpětná odezva těla na dlouhodobou systematickou (vědomou či nevědomou) dehydrataci. Reference na výzkum MUDr. F. Batmanghelidj
  1. ODKAZ na univerzitní přednášku ve výzkumném ústavu:

  2. CZ Text na dané téma – Záznam z tiskové konference – Přepis do Češtiny (Autoři: MUDr. F. Batmanghelidj, Mike Adams)
  https://www.dropbox.com/s/4x5rp0hrcchjn7n/O-vode-jinak%2C-nez-jsme-zvykli.pdf?dl=1

 2. Dobrý den, mám velké problémy se zažíváním + migrény, pokud piju i malé množtví piva, vína, vadí mi ocet, hořcice, chobotnice, jogurty, lilek, kopřiva a pář dalších histaminových bombiček…..vypadám jako ukázkový příklad HIT, v jednom období života jsem se úplně vyčerpal, teď už nabírám sílu a začínám chápat, že půjde o histamin……..myslíte, že jednodušší cestou k diagnostice je jít na alergologii (všechna ostatní vyšetření na gastro mám za sebou – mraky hadiček – žaludek, střevo, slinivka….fuj) tak si to asi namířím na alergologii…..jen pro potvrzení, dietu vlastně z donucení už držím, protože jsem postupně přišel na to co nemám jíst, metodou pokus omyl (3 roky) ale po přečtení Vašeho blogu mi došlo, že mám tento problém již od mládí, jen se postupně stupňuje…..asi v histaminovém metabolismu hraje roli i stres a fyzické vyčerpání ? Nicméně dieta bude zásadní, a já mám tak rád vínko a pivko…..no holt, šmitec, zkusím alespoň čistou pálenku, abych měl čím oslavit narození synka 🙂 Děkuji a hezký den přeji. Petr

  1. Určitě je potřeba udělat komplet alergologické a imunologické vyšetření. Většinu toho mohli udělat i na gastro, ale přece jen je jednodušší poslat pacienta dál. Určitě návštěva alergologa má smysl, může se podívat nejen na celkový stav imunity, ale také specifické alergeny (které nemusí nutně souviset s histaminem, ale mohou být zdrojem zvýšeného uvolňování a kde je trvalý zdroj histaminu, tam dochází k přečerpání enzymové kapacity). Samozřejmě stres může být sám o sobě spouštěč, spolu s fyzickým vyčerpáním a např. nedostatkem živin (většina lidí nemá při chronickém stresu příliš vhodnou výživu, jí nárazově, narychlo, nekvalitní potraviny) je ideální kombinace pro spuštění HIT (+přečerpání hormonů nadledvinek atd). Určitě zkuste alergo, přestože už vám asi příliš nepomohou, dobré je podívat se po alternativních způsobech léčby jako je kvalitní probiotikum, omega-3 mastné kyseliny, případně třeba quercetin, vitamín C a melatonin pro řešení migrén. Pro zažívání je základ strava, tedy nejen to, co člověk nejí, ale také to, co člověk jí a zda mu to pokryje nějaké nároky těla. Jakmile se podaří člověku vychytat dietu, vše uklidnit, často pak určité množství kvalitního vína i piva toleruje, takže se ničeho nebojte. Pálenka může dělat problém, pokud je poškozené střevo, oslabená játra atd, takže hlavně si dát pozor, co člověk jí (jak si člověk dá skleničku dvě, sáhne pak po jídle a pochutinách, které nejsou nejvhodnější a které mohou stát za celou reakcí:))) Doporučuji mít raději v zásobě vitamín C, hořčík (nebo nějaké minerály) a hodně pít během večera čistou vodu, všichni víme, jak alkohol dehydratuje), trochu toho tuku do žaludku (pro zpomalení vstřebávání) a samozřejmě kvalitní pálenku:)) Gratuluji!

 3. Dobry den prajem, som rada, ze som narazila na tuto stranku. Do problematiky sa len zacinam zanarat. Mojmu synovi (4roky) bola diagnostikovana his intolerancia. Teda zistili mu nizku hodnotu dao enzymu v krvi. Prejavy ma kozne. Stale sa skrabe po celom tele. Chcem sa vas ale opytat ci mi neviete poskytnut nejake rady a tipy ako urobit eliminacnu dietu. Teda ako zistit, ktore potraviny mu skodia? Vzhladom na jeho vek sa bojim, aby mu nejake latky nechybali. Co vsetko by som mala v prvom kole zo stravy vyradit? Dakujem za akukolvek radu. Barbora

  1. Dobrý den, jsem moc ráda, že o tom takto přemýšlíte, dietou s nedostatečným obsahem živin si může člověk nakonec ještě více ublížit (stačí se podívat na běžnou dietu v dnešní době, která vede ke spoustě nemocem nejen u dospělých lidí, ale čím dál častěji i u dětí). Na začátek je určitě dobré vyřadit vše, co uvádí věděcky podložená literatura jako závažné i sporné potraviny. Některé z nich budete nakonec moc vrátit zpět do diety, ale je dobré začít bez nich. Určitě bude záležet hodně na čerstvosti, což znamená vyhodit všechny polotovary z obchodu (hotové omáčky, bujony, směsi v pytlíku, hotové polévky, hotová jídla atd.). Určitě vyřadit i konzervy, které jsou velmi sporné a často mohou obsahovat velké množství nahromaděného histaminu (především konzervované ryby a maso jsou rizikové). Maso se pokusit koupit co nejčerstvější, naporcovat a ihned zamrazit, aby se zabránilo dalšímu tvoření histaminu (připravovat pak pro syna čerstvé). Stejně tak by měli jít pryč citrusové plody, ananas, rajčata, lilek, špenát (hlavně ten nasekaný, který známe z obchodu). Na začátek i čokoláda. Jelikož pšenice může v těle uvolňovat nahromaděný histamin, je dobré nahradit co nejvíce jinými obilninami (žito, ječmen, jáhly, quinoa, na začátek bych vyřadila i pohanku, která má silné protizánětlivé účinky a mohla by na začátek působit příliš silně). Samozřejmě žádné fermentované výrobky – kysané zelí, jogurty, fermentované nápoje, vyzrálé sýry, ale také žádné uzeniny (hlavně na začátek ne). Problém bývají i kvasnice, běžný chléb z obchodu není příliš vhodný, je dobrý jej nahradit bezkvasničným chlebem nebo různými plackami, suchary, později můžete zkusit přidat kvalitní kváskový chléb, který nepoužijete čerstvý (lidem se osvědčilo zamrazit plátky a pak rozpéct, já osobně nemám zkušenost, bo se kvasnicím vyhýbám celkově).

   Může se to zdát těžké, ale vlastně to jen znamená začít od začátku s čerstvými potravinami. Kaše s ovocem či třeba placky s máslem (pokud toleruje mléčné) nebo zeleninovými pomazánkami, přidat husté zeleninové polévky bez zahušťování, nebát se přidat čerstvé bylinky jako petržel, koriandr a rozmarýn, které mají léčivé účinky, rizota na různé způsoby, doma pečené koláče, čerstvě připravené maso, čerstvé ovoce i zelenina, postupně zkoušet po pár dnech přidávat mléčné (čerstvý tvaroh, domácí pribiňáček atd, prostě vědět, co přidávám), sladké brambory, kukuřičné těstoviny se zeleninovými omáčkami, zkusit třeba bezlepkové palačinky (dá se použít i rostlinné mléko), různé zeleninové placky upečené v troubě, snažit se udržet jídelníček pestrý a potraviny rotovat. A ideálně si psát večer poznámky (co za den snědl, kdy se cítil hůř nebo se třeba do večera zhoršila vyrážka či se osypal atd.). Často jsou přidružené jiné intolerance, takže zapisovat je více než vhodné.

   1. Dakujem za radu. Som presvedcena o tom, ze to bude narocne. Syn je velmi v stravovami konzervativny a bohuzial to malo co zo zeleniny mal rad (spenat, tekvica) nemoze. Tak isto mliecne. Jedava biele jogurty a tie tiez musime vyradit. Ale ked nieco raz treba urobit, tak treba. Len pevne dufam, ze na koniec zistime, ze netoleruje len zopar potravin. Trosku to komplikuje stravovanie v skolke ale pevne verim, ze sa nam podari nieco zistit. Este raz dakujem a drzme si palce. 🙂

    1. Určitě doporučuji pořídit dětská probiotika, nedostatek DAO může poukazovat na špatně fungující střevní flóru, což není u dětí v dnešní době nic neobvyklého (stačí se mnohdy podívat, co se dává do jídla označeného jako dětské).
     Stejně tak s tou školkou může být problém, pokud se používá jídlo s konzervanty či třeba z pytlíku (třeba bramborová kaše atd.). Pečivo také není obvykle moc kvalitní (bílá vymletá mouka, kvasnice, různá barviva a stabilizátory). Možná bych se zkusila domluvit s učitelkami, jak to řešit, jestli alespoň svačinky byste nemohla dávat vlastní, lékař vám může vystavit papír, že dítě potřebuje speciální dietu. Stejně tak pokud bude něco rizikového v hlavním jídle, zda je možnost zabalit něco sebou. Jinak tekvici nezavrhujte, vědecky není důkaz, že by obsahovala histamin a ani v původní literatuře pro lékaře není uvedena (nelze tak úplně vycházet z příručky k daosinu, spousta informací je tam nepodložených a převzatých z internetu). S těmi jogurty je to složité, pokud obsahují správné bakterie, neměl by se tvořit histamin, ale člověk nikdy neví. Pokud má hlavně kožní projevy, tak bych zkusila mléčné omezit, ale když jsem se třeba dívala naposled, podle složení v Hollandii se v bílém jogurtu používají bakterie mléčného kvašení, které neprodukují histamin. Pokud prefereujete jiné jogurty, zkusila bych kontaktovat výrobce s dotazem, zda může poskytnout informaci o používané bakteriální kultuře (s vysvětlením,že se jedná o zdravotní dotaz).

     1. Este raz dakujem. Prave Hollandiu kupujeme 🙂 Prave z prirucky o Daosine vychadzam. Je tam uvadzany aj margarin, ktory doma nepouzivame ale viem si predstavit, ze v skolke ho vyuzivaju hlavne kvoliozotieratelnosti. Ked sa nam podari nastavit dietu tak, ze nebude mat ziadne prejavy… Kolko casu od zavedenia problematickej potraviny mozeme ocakavat zhorsenie stavu? Nemate s tym nahodou skusenost? U syna sa to prejavuje skrabanim sa a ekzemom na kozi. Ale kolko dni (?) mam cakat ci sa intolerancia prejavy pred tym ako skusime dalsiu potravinu?

      1. To je bohužel individuální, reakce se uvádí řádově hodina až dokonce 2 dny, ale to je opravdu velké rozmezí. Pokud by ihned po jídle reagoval (do 30 minut), pak se spíše jedná o jiný typ intolerance (či alergie do několika minut) než histaminovou, takovou potravinu je potřeba odstranit ihned a zamezit přísunu i stopového množství.
       U histaminové intolerance se předpokládá, že histamin musí dorazit až do tenkého střeva, které je zásobeno DAO enzymem a kde by za normálních okolností mělo proběhnout odbourání nadbytečných aminů (nejen histaminu, na to se bohužel velmi často zapomíná, že DAO neslouží jen pro histamin, ale nazýváme to histaminová, protože histamin pak může dělat, co nemá). Tudíž jídlo musí projít určitým stupněm trávením v žaludku atd, záleží pak na rychlosti pasáže, typu potraviny atd (a teprve, když histamin není odbourán, může se vstřebávat zpět a signalizovat, že se v těle něco děje). Nejčastěji se reakce objeví do pár hodin (3-4) po jídle, někdy se interval prodlužuje, než se naplní pomyslná hranice (pro vysvětlení – člověk toleruje určitou míru histaminu, takže pokud na oběd sní třeba něco s histaminem, nemusí reagovat hned, protože nepřekročil ještě onu tolerovanou hranici, ale díky sníženému odbourávání histaminu přebývá histamin v těle…pak sní večeři, kde je třeba i minimální množství histaminu,a v tu chvíli už tělo zaznamená, že je histaminu prostě moc, histamin se naváže na velký počet receptorů a spustí určitou kaskádu, ve vašem případě svědění kůže a ekzémovou reakci..pravou příčinou ale není večeře, ale potravina z oběda).

       Je potřeba toto nezaměňovat s intolerancemi a dalšími reakcemi, lidé často popisují reakce na potraviny, které neobsahují histamin. Tam se pak nejedná o reakci kvůli velkému histaminu z potravy, ale díky velkému množství uvolněného histaminu v těle, což je prostě jen reakce těla na potravinu, kterou netoleruje. Je potřeba chápat histamin i v trochu jiném světle – tělo jej používá jako signalizaci, že potřebuje něco udělat nebo že došlo k „zánětlivé“ reakci. Bohužel tyto intolerance jsou hodně individuální, a tak každý popisuje něco jiného a zaměňuje to s histaminem v potravinách. Často se k takovým intolerancím může člověk dopracovat, když má poškozené střevo (propustné střevo, zánětlivé pochody, špatná mikrobiální flóra atd.) a přijímá potravinu příliš často, její složky se pak mohou dostat do prostoru za pomyslnou bariéru, kam by se normálně nedostaly, tělo je vyhodnotí jako nepřítele a vypracuje proti nim obranou reakci. Jenomže tělo pak spouští obranou reakci při každém příjmu této potraviny. Proto je vhodná ona rotace potravin. To může být například i problém lepku, který prokazatelně umí rozvolnit tuto obranu a může tak přispívat k dalším intolerancím, proto je dobré jej omezit (snažit se nahrazovat přírodně bezlepkovými potravinami).

       Co se týče eliminace, já osobně doporučuji počkat dva dny (tedy min. 48 hodin) před zařazením další potraviny. S tím, že první den člověk nové potraviny přijme jen trochu (nenacpat se hned kusem něčeho, ale dát si pár soust). Další den opět dát onu testovanou potravinu a když se ani dalších 24 hodin nic neděje, přistoupila bych k další potravině. Určitě dávat pozor na překombinování. Tedy když chci testovat máslo a chléb, nedat hned dohromady, ale dát dva dny kousek suchého chlebu nebo naopak třeba máslo na rýži a pak se pouštět do kombinace dvou potravin, které mohou být rizikové.

 4. Dobrý den,
  jsem ráda, že jsem našla tyto obsáhlé stránky s informacemi ohledně histaminu, jsem celiak a mám podezření, že můžu mít zároveň intoleranci histaminu. Můj alergolog (ačkoliv je jinak dobrý) mi prý nemůže udělat testy na histamin, jelikož v celých jižních čechách není laboratoř na tento test… Nemáte náhodou info v jaké nemocnici tento test provádějí? Musím si to zjistit sama a pak mi lékař vystaví žádanku.

  Předem moc děkuji za případnou informaci.

  1. V této oblasti se zkuste podívat, zda se v blízkosti nenechází některá z laboratoří sítě SYNLAB (http://synlab.cz/) nebo případně AGEL (http://www.agel.cz/kontakty/seznam-spolecnosti.html). Nabízeli toto vyšetření lékařům, nevím, zda se ujalo, zkusila bych tam zavolat a přímo se zeptat, zda poblíž vašeho bydliště není laboratoř a jak získat žádanku. Odběr na DAO je specifický a je potřeba zajistit určité podmínky pre-analytiky (seznam laboratoří je jinak zde: https://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/histaminova-intolerance-v-cr/).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.