Symptomy HIT

Symptomy histaminové intolerance (HIT) jsou velmi podobné těm, které způsobují alergie, otrava jídlem či chřipka. Obvykle se objevují po přijmutí jídla, avšak mohou se stát také chronickými. Opožděná reakce často vedou k tomu, že si lidé jídlo a následné problémy dlouho nespojují. Histaminová intolerance zahrnuje širokou škálu projevů, které se vyskytují hromadně či samostatně a projev onemocnění může mít různou sílu.

Typicky je onemocnění doprovázeno symptomy, jako jsou:

  • Opuchání sliznice v nose, voda z nosu, kýchání, chrapot, podrážděné hrdlo, problémy s dýcháním
  • Zažívací problémy, průjem, bolesti břicha, pálení žáhy, nadýmání, pocity na zvracení, zvracení, zácpa
  • Svědění pokožky, vyrážka, zarudnutí
  • Návaly horka, návaly potu, pozměněné vnímání teploty
  • Tachykardie, palpitace, pokles v krevním tlaku
  • Bolesti hlavy, migrény, nevolnost
  • Poruchy spánku, silná únava
  • Otoky – napuchání, zadržování vody, oteklá oční víčka

 Histaminóza na míru

Jelikož má histamin v těle mnoho rozdílných funkcí ovlivňujících různé orgány, projevuje se onemocnění širokou škálou příznaků. Každý nemocný má individuální projevy, které souvisí s vyšší koncentrací histaminu v zasažených orgánech. Některé projevy nemoci mohou být výraznější a mohou se vyskytovat samostatně či v kombinaci s jinými. Citlivost k histaminu je individuální záležitost, a zatímco někdo trpí pouze lehkou formou s izolovanými projevy (bolest hlavy po víně), jiný může trpět dlouhodobě kombinací symptomů či častými ataky i po malém množství exogenního histaminu. Symptomy jsou tak rozličné, že si je lidé obvykle dlouhou dobu nespojují dohromady.

Stejně tak síla a vážnost jednotlivých symptomů je velmi individuální. Někteří lidé budou reagovat pouze v extrémních případech, kdy dojde k velkému jednorázovému příjmu histaminu (vyzrálé sýry zapíjené červeným vínem v kombinaci s jahodami a šampaňským; nesprávně skladovaná ryba – obzvláště tuňák – zapíjená vínem atd.). Ostatně v takovém případě mohou pocítit projevy „otravy histaminem“ i zdraví lidé, u kterých však příznaky do druhého dne odezní. Předpokládá se, že právě obsah histaminu, dalších biogenních aminů (tyramin) a siřičitanů ve víně vede ke známé po-vínové bolesti hlavy. Ve vážných případech, kdy je silně narušeno odbourávání histaminu, se mohou projevy stát chronickými. Pokud metabolická porucha zůstane nepovšimnuta a neléčena, může vést k celkovému vyčerpání organismu a neschopnosti pracovat. Taková neschopnost může opět být přechodná i trvalá a otázkou zůstává, zda by právě histaminová intolerance mohla vést ke vzniku chronického únavového syndromu. V každém případě přináší HIT omezení pocházející ze snížené kvality zdraví a může také ovlivňovat kvalitu života. Pro člověka s HIT není každý den nikdy stejný, po dlouhou dobu může být v pořádku, avšak i při dodržování léčebného režimu se může ráno probudit s atakou onemocnění.

Vyšetření by nemělo být tedy založeno pouze na symptomech, ale pokud se vyskytne více projevů během krátkého období a vyloučí se všechny ostatní možné příčiny, měl by lékař zvážit testování pacienta na HIT. Ovšem zdůrazňuji, že ojedinělé či spojené symptomy ještě nemusí nutně znamenat HIT, většina příznaků může být způsobena celou řadou pochodů v těle či patologických stavů, které musí být nejprve vyloučeny.

Na jednotlivých stránkách v této kategorii se pokusím shrnout příznaky dle hlavního systému, který ovlivňují. Některé projevy se prolínají celým tělem a budou se možná opakovat. Pod jednotlivé příznaky přidávám svou zkušenost, třeba se v ní někteří poznají. 

Kam dál:

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long http://www.histamineintolerance.ch/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.