Imunitní systém je velmi úzce propojen s histaminem a jeho regulací v těle. Exprese histaminových receptorů na buňkách imunitního systému naznačuje, že histamin hraje důležitou roli při rozvoji zánětů. Není tedy překvapením, že některé látky s prokazatelně protizánětlivými účinky se ukázaly být přírodní antihistaminika. Zvýšená hladina histaminu může vést k vyvolání nepravého zánětu, tedy i v místě, kde se neobjeví žádný patogen. Z posledních výzkumů vyplývá, že právě zánět vyvolaný histaminem je pro organismus největší zátěž, a jeho léčba bude klíčová otázka v léčbě histaminosy. Více a více vědců se soustřeďuje právě na hledání původu histaminové intolerance a jako největší viník je viděn zánět v těle (nejen na střevní sliznici).

projevy

  • Zvýšená citlivost k infekčním nemocem, časté nachlazení, větší náchylnost k zánětům.
  • Chronické bolesti v krku, knedlík v krku, chrapot, příznaky chřipky bez nástupu onemocnění, bolest v lýtkách.
  • Nateklé uzliny, záněty mandlí, citlivé oči, zamlžené vidění.
  • Záněty měkkých tkání, zánětlivé revmatické onemocnění, bolest zad, bolesti podobné zánětům svalů.
  • Opakující se bolesti zubů, zánět dásní, opary na rtech
  • Kopřivka, ekzém, urtikárie. Někdy se tyto příznaky uvádí právě u imunitního systému, jelikož vznikají imunitní obranou organismu, který se snaží vyloučit nadbytečný histamin.
  • Alergie. Jelikož histamin hraje významnou signální úlohu v imunologických procesech, projevy u nadměrné koncentrace jsou podobné těm alergickým. Může se jednat o falešné alergie či zkřížené reakce a před potvrzením diagnózy HIT je třeba udělat testy na potravinové alergie. Dokonce je zjištěno, že potravinové alergie vedou často ke snížení aktivity HNMT a  DAO  a k nárůstu histaminu v krvi (práce zde). Práce naznačuje, že je tak potřeba krom potravinových alergenů vyřadit také vysokohistaminová jídla, čímž dojde ke stabilizaci a hojení střevní bariéry.
  • Ztráta vlasů. Histamin je spojováni se ztrátou vlasů, jelikož vyvolává chronický zánět vlasových folikul, které přestanou být aktivní v produkci a výživě vlasů. Vnitřní stres, který je s HIT spojován, přispívá k další ztrátě vlasů. Při silných průjmech může také být vyčerpána zásoba živin. 

<- Endokrinní soustava                                                       -> Další projevy/stravování

Má troška do mlýna -srpen 2012

V tomto tématu se mi špatně odlišuje, co by mohlo být způsobeno HIT a co ne. Vzhledem k imunitní poruše – chybějící IgG protilátky – se většina imunitních problémů dá připsat právě jí. Osobně by mě zajímala jedna věc, jestli má porucha nedostatku IgG a terapii cizími IgG z lidské plazmy mohla způsobit nějaké potravinové intolerance, které jsou zprostředkovány IgG, či vše s histaminem souvisí s HIT. Co mě trápí i dnes a mám spojeno hlavně se stresem, je vypadávání vlasů ve velké míře. Také zuby jsou pravděpodobně ovlivněny HIT – opakující se záněty dásní a příčně se lámající zuby jsou dle mého zubaře zvláštní, a to trávím ústní hygienou 90% svého času v koupelně. Mám ozkoušenou většinu past na zánětlivé dásně a vždy mám u sebe zubní nit (nechybí ani mezizubní kartáček). Několika lidem bylo přímo zubaři sděleno, že HIT souvisí s častou kazivostí zubů i přes veškerou důkladnou péči. 

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long http://www.histamineintolerance.ch/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.