Tyto projevy patří mezi nejčastěji pozorované, což pravděpodobně souvisí s umístěním DAO enzymu, který histamin odbourává, tedy právě ve výstelce střevních buněk. Projevy mohou být akutní i chronické a často se stává, že se střídají bez zjevné příčiny. Předpokládá se, že spousta pacientů s diagnózou syndromu dráždivého střeva či žaludku jsou chybně diagnostikovaní histaminici. Pokud není nalezena žádná patologie v zažívacím traktu a člověk má stále problémy, může být na vině histamin. Bohužel tím, že lidé nepozorují problémy ve spojitosti pouze s určitou potravinou, jsou chybně diagnostikováni.

Odhalení HIT je znesnadněno také tím, že jídlo podstupuje různý čas trávení a dochází k pozvolné absorpci jednotlivých složek potravy. To může vést k různě dlouhému časovému úseku pro nástup příznaků po pozření jídla bohatého na histamin. U jídla bohatého na histamin může docházet k reakcím, jako jsou křeče a průjem, během 15-30 minut, avšak mohou také nastoupit do 48 hodin od pozření jídla. Kdo by si pak spojoval bolest břicha s něčím, co snědl dva dny předtím.

Histamin může naopak zvyšovat střevní motilitu a potrava tak prochází zažívacím traktem rychleji, než by měla. To může vést ke snížení příjmu živin z jídla a tedy malabsorpci. Je popsáno několik případů, kdy byli lidé považováni za anorektiky, ale později byly diagnostikováni s HIT, což vysvětlilo jejich nechutenství, nízkou váhu a špatný stav i přes příjem potravy.

Projevy

 • Často se vyskytují zažívací problémy v podobě bolesti břicha, pocitu nafouknutí, křeče v žaludku a střevech, častý a chronický průjem, ranní průjem. Naopak u některých pacientů se objevuje zácpa či střídání zácpy a průjmu.
 • Méně často se mohou objevit projevy jako pálení žáhy, žaludeční reflux, pocit na zvracení, zvracení, zánětlivá onemocnění žaludku, „mořská nemoc“ i na souši a syndromy podobné gastroenteritidě.
 • Žaludeční vředy. Histamin podporuje tvorbu žaludečních kyselin, což může vést při trvalé stimulaci histaminem k tvorbě žaludečních vředů či jiným poškozením žaludku. Často se vyskytuje opakované škytání.
 • Zvýšené koncentrace histaminu a současně snížená aktivita DAO enzymu byly nalezeny u různých zánětlivých i neoplastických onemocnění jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, alergické enteropatie, potravinové alergie a kolorektální rakovina.
 • Jelikož močový měchýř je sestaven z hladkého svalstva, mohou se ve spojitosti s uvolněním histaminu vyskytovat kontrakce, což vede k častému nucení na močení.

-> Kardiovaskulární systém a pohybový aparát

Má špetka do mlýnu – srpen 2012

Vzhledem k operovaným střevům v teenage věku mě doprovázely trávící problémy už ve věku okolo 16 let. Nechtěla jsem občas ani jíst, protože průjmy byly nesnesitelné. V tu dobu jsem poprvé začala docházet do poradny gastroenterologie, kde mi udělali spoustu těch ohavných vyšetření, dali nějaké prášky a poslali domů, že nic nenašli. Po prášcích jsem přibírala, brala jsem tedy jen občas ty, které snižovaly hladinu žluče v žaludku. Pak jsem prášky vysadila a už se tam neukázala, bylo to tam nebezpečné. Letos na jaře jsem však byla donucena se podívat na gastroenterologii znovu, tentokrát jsem zvolila příjemnější prostředí s rozhodně příjemnějším personálem. Sice mi provedli opět spoustu ohavných vyšetření (včetně CT tenkého střeva), příčinu mých potíží však nenašli. Pak mi odhalili na alergologii HIT a dietou se vše víceméně upravilo. Je fakt, že průjem, zácpa, nadýmání a bolesti břicha mě občas dohoní, protože člověk není schopný odhalit všechny skryté nástrahy (a také stále testuji nějaké nové produkty). Návštěva restaurace je jasné riziko, i když nahlásím všechny problémové potraviny. Raději se snažím jídlu venku vyhýbat, ale občas to prostě nejde. Co mě však vždy obtěžovalo je časté močení, které jsem přisuzovala hodně velkému přísunu vody (žízeň, kterou nedokáže uhasit ani čistá voda, někdy mám přímo potěšení z čerstvé vody a nedokáži se té chuti nabažit, problém žízně je popsán na jiné stránce). Avšak již několikrát mi bylo vyčteno, že třeba před usnutím chodím několikrát na WC a vstávám kvůli tomu i v noci. Cukrovka a nemoci močového traktu byly vyloučeny. Vypadá to, že je to důsledek buď histaminových křečí hladkého svalstva a také se tělo snaží histaminu zbavit co nejrychleji (u mnohých intolerancí lidé popisují, že když přijmou zakázanou potravinu, běhají na záchod několikrát do hodiny, jakoby se tělo chtělo zakázané látky rychle zbavit).

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long http://www.histamineintolerance.ch/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

7 komentářů: „Trávicí a vylučovací trakt

 1. Dobrý deň, chcem sa spýtať mám už rok a pol problémy s trávením konkrétne nevoľnosť a pálenie záhy v krku, všetko mi to začalo zápalom žalúdka, dlho mi nato dávali lieky na zníženie kyseliny a však zlepšenie neprišlo, tak som si dala vziať krv na histamin Dao som mala 5 a enzým mi pracuje len na 20 %, potom som ešte dostala aj sibo to sa ATB vyliečilo na opakovanom teste už bolo negatívne, test na laktózu, fruktozu a glukózu, lepok negatívny. Skúšala som rôzne diéty a však stále bez zlepšenia a stále sa mi striedajú tie dve veci buď mám nevoľnosť že sa mi začne tvoriť v ústach veľa slín a potom mi je nevoľno alebo má páli zaha v krku len ale nikdy to nemám súčasne buď mám jedno alebo druhé, a občas mi tečie z nosa viete mi poradiť či to môže byť tou Hit alebo je problém v trávení, idem sa znova objednať na gastro zápal už som na poslednom vyšetrení nemala ani ma neboli žalúdok, ani brucho a ani ma nepreháňa, stolicu mám normálnu… Už si stým neviem dať rady, štítna žľaza je tiež ok

  1. Dobrý den, jelikož opravdu neumím věštit, nemohu říct, z čeho jsou vaše problémy, to musí být potvrzeno či vyloučeno dalšími vyšetřeními, zda nedošlo k nějakému poškození žaludeční tkáně atd, zda není další ko-infekce, fyzikální problém, jelikož to, co popisujete, může příznak různých věcí (zvláště pokud nejsou další příznaky typické pro sníženou toleranci histaminu). Každopádně nejjednodušší je vyzkoušet nízkohistaminovou dietu (vyšetření DAO nemá v tomto valnou hodnotu, může jen souviset se zánětem atd) a pokud to nepomůže, pak budete mít odpověď, že problém je někde jinde. Pokud vám nízkohistaminová dieta zabere, budete vědět, kterým směrem se vydat v další léčbě.

   1. Ďakujem skúsim a uvidím mám začať jest všetky nizkohistaminove potraviny alebo začať každý deň jednou? Idem skúsiť vyšetrenie ti v Nemecku kde pracujem, ja si myslím že mi to nerobí ten histamin ťažko povedať :/ ale už ma to unavuje páli ma.len krk a keď konečne prestane začne mi.huy nevoľno zle od žalúdka

 2. dobrý den, úžasné stránky plné potřebných informací! Dcera 17let, obtíže jako nadýmání, občasné křeče v břiše, průjem někdy. Dvakrát měla nějaký projev na krku.

  DAO aktivita byla 10,3
  Na alergu nám řekli, že alergie nemá žádné, ale že tedy má velice pravděpodobně HIT dle projevů, jelikož celiakie je vyloučena a ABKM též.

  Pravda je, že vůbec nevím jak dál. Vysadili jsme samozřejmě konzervy, uzeniny atd.

  Nicméně třeba včera jsem udělala hovězí guláš s dýní (hovězí od řezníka), samozřejmě čerstvost je otázka…
  Ale chvíli po jídle se objevilo nadýmání, hlasité projevy v břiše až lehké křeče, vyrážku neměla, spíš jen diskomfort a jednou wc, ale prý to průjem úplně nebyl…

  Vím, že maso je prostě riziko, ale nevím, zda vlastně může být projev hned takto, kvůli tomu, že se do guláše dostane histamin z masa, tudíž vlastně i ta omáčka je prvním zdrojem histaminu…

  Děsí mě, že zřejmě nebude moci jíst už ani to maso :-((((

  Mohou být také takové projevy?

  děkuji! Zlatá celiakie musím říct, tohle vychytat je tedy děs…

  1. Projevy mohou být jakékoli, ale to, co popisujete, nemusí být vůbec specifické pro HIT. Může se jednat o jakýkoli problém spojený se zažívání, dysbalance mikrobioty, SIBO, zánetlivé onemocnění střev (spíše ne), helikobacter pylori, nedostatek trávících enzymů, intolerance lowFODMAP atd. U HIT se vždy vychází z toho, že jsou postiženy min. 2 systémy, tedy projevy jsou nejen zažívací, ale vždy třeba zažívací a kožní atd, s tím že se střífdavě přidružují drobné symptomy. Pokud je problém jen zažívání, může být HIT druhotný projev, ale primární příčina leží jinde. Nízkohistaminová dieta není ani lék, proto musíte hledat primární příčinu, ve vašem případě v trávení. Problém by měl řešit gastroenterolog, ne pouze alergolog. Problém nemusí být histamin, ale přímo nekvalitní maso, kontaminace, kombinace koření (které např. urychluje motilitu střev), použitý tuk nebo v případě SIBO i dýně. Prostě z toho, co popisujete, nelze hned na něco usuzovat a hned dělat závěry, je potřeba systematicky odhalit příičinu a zaměřit se na léčbu střeva.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.