Tyto projevy patří mezi nejčastěji pozorované, což pravděpodobně souvisí s umístěním DAO enzymu, který histamin odbourává, tedy právě ve výstelce střevních buněk. Projevy mohou být akutní i chronické a často se stává, že se střídají bez zjevné příčiny. Předpokládá se, že spousta pacientů s diagnózou syndromu dráždivého střeva či žaludku jsou chybně diagnostikovaní histaminici. Pokud není nalezena žádná patologie v zažívacím traktu a člověk má stále problémy, může být na vině histamin. Bohužel tím, že lidé nepozorují problémy ve spojitosti pouze s určitou potravinou, jsou chybně diagnostikováni.

Odhalení HIT je znesnadněno také tím, že jídlo podstupuje různý čas trávení a dochází k pozvolné absorpci jednotlivých složek potravy. To může vést k různě dlouhému časovému úseku pro nástup příznaků po pozření jídla bohatého na histamin. U jídla bohatého na histamin může docházet k reakcím, jako jsou křeče a průjem, během 15-30 minut, avšak mohou také nastoupit do 48 hodin od pozření jídla. Kdo by si pak spojoval bolest břicha s něčím, co snědl dva dny předtím.

Histamin může naopak zvyšovat střevní motilitu a potrava tak prochází zažívacím traktem rychleji, než by měla. To může vést ke snížení příjmu živin z jídla a tedy malabsorpci. Je popsáno několik případů, kdy byli lidé považováni za anorektiky, ale později byly diagnostikováni s HIT, což vysvětlilo jejich nechutenství, nízkou váhu a špatný stav i přes příjem potravy.

Projevy

  • Často se vyskytují zažívací problémy v podobě bolesti břicha, pocitu nafouknutí, křeče v žaludku a střevech, častý a chronický průjem, ranní průjem. Naopak u některých pacientů se objevuje zácpa či střídání zácpy a průjmu.
  • Méně často se mohou objevit projevy jako pálení žáhy, žaludeční reflux, pocit na zvracení, zvracení, zánětlivá onemocnění žaludku, „mořská nemoc“ i na souši a syndromy podobné gastroenteritidě.
  • Žaludeční vředy. Histamin podporuje tvorbu žaludečních kyselin, což může vést při trvalé stimulaci histaminem k tvorbě žaludečních vředů či jiným poškozením žaludku. Často se vyskytuje opakované škytání.
  • Zvýšené koncentrace histaminu a současně snížená aktivita DAO enzymu byly nalezeny u různých zánětlivých i neoplastických onemocnění jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, alergické enteropatie, potravinové alergie a kolorektální rakovina.
  • Jelikož močový měchýř je sestaven z hladkého svalstva, mohou se ve spojitosti s uvolněním histaminu vyskytovat kontrakce, což vede k častému nucení na močení.

-> Kardiovaskulární systém a pohybový aparát

Má špetka do mlýnu – srpen 2012

Vzhledem k operovaným střevům v teenage věku mě doprovázely trávící problémy už ve věku okolo 16 let. Nechtěla jsem občas ani jíst, protože průjmy byly nesnesitelné. V tu dobu jsem poprvé začala docházet do poradny gastroenterologie, kde mi udělali spoustu těch ohavných vyšetření, dali nějaké prášky a poslali domů, že nic nenašli. Po prášcích jsem přibírala, brala jsem tedy jen občas ty, které snižovaly hladinu žluče v žaludku. Pak jsem prášky vysadila a už se tam neukázala, bylo to tam nebezpečné. Letos na jaře jsem však byla donucena se podívat na gastroenterologii znovu, tentokrát jsem zvolila příjemnější prostředí s rozhodně příjemnějším personálem. Sice mi provedli opět spoustu ohavných vyšetření (včetně CT tenkého střeva), příčinu mých potíží však nenašli. Pak mi odhalili na alergologii HIT a dietou se vše víceméně upravilo. Je fakt, že průjem, zácpa, nadýmání a bolesti břicha mě občas dohoní, protože člověk není schopný odhalit všechny skryté nástrahy (a také stále testuji nějaké nové produkty). Návštěva restaurace je jasné riziko, i když nahlásím všechny problémové potraviny. Raději se snažím jídlu venku vyhýbat, ale občas to prostě nejde. Co mě však vždy obtěžovalo je časté močení, které jsem přisuzovala hodně velkému přísunu vody (žízeň, kterou nedokáže uhasit ani čistá voda, někdy mám přímo potěšení z čerstvé vody a nedokáži se té chuti nabažit, problém žízně je popsán na jiné stránce). Avšak již několikrát mi bylo vyčteno, že třeba před usnutím chodím několikrát na WC a vstávám kvůli tomu i v noci. Cukrovka a nemoci močového traktu byly vyloučeny. Vypadá to, že je to důsledek buď histaminových křečí hladkého svalstva a také se tělo snaží histaminu zbavit co nejrychleji (u mnohých intolerancí lidé popisují, že když přijmou zakázanou potravinu, běhají na záchod několikrát do hodiny, jakoby se tělo chtělo zakázané látky rychle zbavit).

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long http://www.histamineintolerance.ch/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

Reklamy

1 komentář: „Trávicí a vylučovací trakt

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.