Přestože se vědci ve spolupráci s lékaři snaží najít léčbu či náhradu DAO enzymu, zůstává k dnešnímu dni jedinou spolehlivou léčbou nasazení diety. Dieta bývá doplněna potravinovými doplňky a léky, pro zlepšení nemoci je doporučován život bez stresu a vyhýbání se alergenům.

Pokud byste rádi podrobnější návod, jak začít, přečtěte si tento článek.

1)     Dieta

K dnešnímu dni lze na mnoha stránkách nalézt nízkohistaminovou dietu, avšak kvalita těchto tabulek se velmi liší. Mnohdy autoři uvádí potraviny velmi odlišně, což vede k zoufalosti a dezorientaci pacientů. Bohužel někteří z lékařů nejsou schopni pacientům vůbec poradit, kde informace vyhledávat. Velmi přesné informace jsou často od lékařů, kteří se specializují na urtikarii (chronická kopřivka) a také jejich stránky bývají dobrým zdrojem. Na začátek je potřeba zdůraznit, že lidé dělají tu chybu, že příliš omezí svůj jídelníček a tělo pak nedostane potřebné živiny k uzdravení! Pokud si nevíte rady, jak dietu sestavit, obraťte se na výživového poradce. Když tělu nedáme materiál, není z čeho jej obnovit!

V první fázi je zavedena tzv. 4-týdenní eliminační dieta, kdy se zbavíme všech potenciálně histaminových potravin včetně těch, které sice histamin sami neobsahují, ale vedou k jeho zvýšenému vnitřnímu uvolňování (histaminové liberátory). Najděte se si seznam, který je vám nejvíce sympatický a plně mu důvěřujte, psychika hraje velkou roli v reakcích na jídlo! Po skončení této diety můžeme každé dva dny přidávat do jídelníčku novou potravinu a zjistit, zda dojde ke zhoršení zdravotního stavu (48 hodin kvůli zpomalenému vstřebávání). Potraviny, které se zdají být v pořádku, zařadíme do jídelníčku. Hlavní pravidlo však zůstává, že strava musí být co nejčerstvější a měla by být pestrá, aby nedošlo k hromadění histaminu i u jinak bezpečných potravin. Hladina histaminu, na kterou je člověk citlivý, je individuální, a dle toho se také bude lišit jídelníček pacientů s HIT. Nově lékaři i vědci varují, aby člověk nezůstával na eliminační dietě příliš dlouho, jelikož začne tělo ochuzovat o další potřebné živiny (nejen vitamíny a minerály) a přivodí si další nemoci. Jako velmi účinná dieta se zdát být dieta, kde jsou přidané protizánětlivé potraviny, vysoký obsah antioxidantů a nižší obsah histaminu (příliš drastické snížení příjmu nutričně potřebných látek pouze se zaměřením na téměř nulový obsah histaminu dlouhodobě nefunguje).

2)     Léky

Lék jako takový na HIT neexistuje. Nejčastějším lékařským zásahem je předpis antialergik (antihistaminik), které už však obvykle pacient kvůli předchozím projevům má předepsané. Antialergika se liší účinnou látkou, která pak v těle blokuje receptor pro histamin, ten se nemůže navázat a vyvolat odezvu organismu. V dnešní době jsou popsány 4 histaminové receptory a každý pacient může být jinak citlivý k předepsaným lékům. V případě, že antihistaminika nezabírají či mají vedlejší účinky, je potřeba navštívit lékaře a nechat si je vyměnit (konzultovat jejich úplné vysazení!). Antihistaminika jsou nejčastěji zaměřená proti receptorům H1 a H2. Většina antihistaminik nemá vliv na aktivitu DAO enzymu, avšak byla popsána inhibice DAO cimetidinem (protivředový lék, antagonista H2-receptorů, nutno se vyvarovat jeho podání s některými antihistaminiky pro H1 receptor, jako je Allergodil) a dihydralazinem (používán na léčbu vysokého tlaku), naopak diphenhydramin (Benadryl, jeho chlorotheofylinová sůl pak v přípravcích Arlevert, Migraeflux a Travel-Gum, u starších pacientů prokazatelně snižuje kognitivní funkce) se ukázal jako potenciální aktivátor DAO enzymu. Je nutné si ale uvědomit, že antihistaminika HIT neléčí ani nepředchází hromadění histaminu, pouze zabraňují následným symptomům (a mohou naopak zhoršovat mapování tolerovaných potravin). Jako nejvhodnější forma se zdá podávat přírodní antihistaminika, jelikož dlouhodobé blokování receptorů vede k přecitlivělosti ostatních neblokovaných receptorů (antihistaminika jsou zaměřena vždy proti jednomu receptoru) a navíc může docházet k tzv. abstinenčnímu příznaku a zvyšování tolerance. Některým lidem budou také velmi pomáhat přírodní stabilizátory žírných buněk (nedoporučuji chemické, jelikož působí jen ve střevu a v době podání, tedy s rizikovým jídlem..u histaminiků se však projevy mohou ukázat až po 48 hodinách od požití nebezpečného jídla, kdy dojde k nahromadění a překročení hranice pro toleranci).

Před několika lety přišel do prodeje doplněk stravy s názvem Daosin (v USA Histame a dnes mnohem více suplementů, všechny však využívají stejný enzym z patentu výrobce Daosinu). Jedná se o izolovaný vepřový enzym diaminoxidázu (DAO), který má ve střevech suplementovat lidskou DAO. DAO je v ČR k dostání od roku 2012 a nehradí jej zdravotní pojišťovna. Nejedná se o lék, přípravek neprošel klinickými studiemi! Velmi se také liší názory na užívání, tedy na množství a časování (doporučený postup od výrobce nemusí být nejlepší). Ve Velké Británii vznikly určité pochybnosti k účinnosti Daosinu, avšak jimi vyvíjený lék HistRelief nebyl dosud zveřejněn (měl být na bázi rostlinné DAO, je možné, že vývoj doplňku skončil s odchodem vedoucího laboratoře do důchodu:(). Závěry o funkčnosti jsou nejednoznačné a doporučuji vždy zkusit (dá se koupit balení 10 tablet), zda člověk nespadá do skupiny, kde Daosin zabírá. Nezapomínejte, že jako každý potravinový doplněk by měl být i Daosin užíván podle pokynů, neměli byste překračovat denní dávku a neměli byste ignorovat možné vedlejší příznaky (obsahuje chemické aditivum, které poškozuje při trvalém užívání střevní bariéru, můžete být také alergičtí na jakoukoli jinou složku přípravku). Daosin se nevstřebává, enzym se nekumuluje a působí pouze po určitou dobu po spolknutí (tedy závěry, že zabírá až po měsících užívání jsou zcestné, to už pak zřejmě zabere dieta, která je spolu s ním dodržována).

3)     Výživové doplňky – vitamínová suplementace

Jako vitamínová suplementace je doporučován vitamín C a B6, které enzym DAO potřebuje ke své funkčnosti. U několika případů HIT stačilo doplnit tyto zásoby s prudkým zlepšením DAO aktivity a přechodem na normální stravu. O koncentraci, či doporučovaném množství se vedou spory. Nasazení příliš vysokých dávek by mohlo nezdravě zatížit játra a také vést k hypervitaminóze (u B vitamínů). V ČR je na trhu k dostání balení B6 přímo v kombinaci s magneziem, které se doporučuje. Bohužel dlouhodobá suplementace pouze jedním typem vitamínu B se nedoporučuje, jelikož dochází k poruše rovnováhy v B-komplexu, což může opět vést k dalším komplikacím. Celkově se o suplementacích vedou spory a přípravky by měly být konzultovány s lékařem. B6 je spojen s hořčíkem, ten zase s vápníkem, vápník je úzce spojen s vitamínem D. U mnohých pacientů byl pozorován deficit vitamínu D (také díky omezené stravě), a ten by měl být kontrolován. Někdy je deficit DAO způsoben nedostatkem mědi a pak ji stačí doplnit. Avšak opět doporučuji pod dohledem lékaře, protože se jedná o kov. Pokud berete suplement se zinkem na imunitu, také pozor, protože zinek vyvazuje měď a můžete o ni tak uměle přicházet. Na druhou stranu nedostatek zinku je spojen s alergiemi, takže je dobré si to trochu pohlídat. Vitamín C spolu s dostatečným příjmem tekutin pomáhá odbourávat histamin do moči (doporučuje se čistý prášek bez aditiv, vyšší množství, než jsou běžně doporučována).

Pozitivní efekt byl sledován u pacientů, kteří dostávali stabilizátory žírných buněk (které v těle regulují metabolismus histaminu) a pankreatické enzymy. Tato suplementace se doporučuje zvláště tam, kde jsou velmi silné gastrointestinální projevy. K dnešními dni je na trhu k dostání také několik přírodních přípravků, které mají přírodní antihistaminní účinky, jako je Quercetin, Mangosteen, Bazalka posvátná a další (více zde). Stejně tak je celá řada trávících enzymů a každému může sednout úplně jiné dávkování a balení.

4)     Životní styl

Samozřejmě ideální stav by bylo žít život bez stresu s možností si připravovat všechno jídlo co nejčerstvější. Tuto možnost však mnozí z nás nemají. Alespoň na dobu stabilizace se doporučuje vzít si pár dní volno, aby člověk nemusel řešit problémy v práci a další věci. Samozřejmě mimo nízkohistaminové diety a pravidelného stravování se doporučuje dávat si pozor na obsah příměsí v jídle. Obvykle jsou průmyslově zpracované potraviny plné konzervantů, barviv a dalších umělých složek, kterým by se histaminici měli vyhýbat (u mnohých z nich byl prokázán vliv na uvolňování histaminu).  Extrémní pozor by si pacienti s HIT měli dávat na předepisované léky, jelikož některé z nich snižují či dokonce inhibují aktivitu DAO a zhoršují stav i při dodržování diety. Seznam lze najít jak v publikaci od Mudr. Fuchse, anglicky od Maintz a Novak, v brožurce k daosinu (přehled literatury zde).

Dnes je již dokázané, že stres vede k uvolňování vlastního histaminu. Je proto nutné, aby se pacient snažil uklidnit svou životní situaci a naučil se pracovat se stresem. K tomu může dopomoci cvičení, kde se propojuje mozek s tělem, jako je jóga či tai-chi, či třeba meditace, která dokáže snížit hladinu histaminu v těle (snižuje zánět, který je spojen s uvolňováním histaminu)!

 Zdroje

Reklamy

24 thoughts on “Terapie HIT

 1. Reportér Mike Adams byl zřejmě posledním novinářem, který s Dr. Batmanghelidjem, autorem knihy Water for Health, For Healing, For Life (Voda pro zdraví, léčbu, život) udělal exkluzivní rozhovor. Dr. Batmanghelidj již nežije. Byl také zakladatelem National Association for Honesty in Medicine (Národní asociace pro čestnost v medicíně) a autorem knihy Your Body’s Many Cries For Water (Mnohá volání vašeho těla po vodě).

  Uvodna cast ich rozhovoru:
  Mike: Vítejte, doktore. Jak jste se poprvé dozvěděl o těchto léčivých vlastnostech vody?
  Dr. B: Měl jsem tu čest a privilegium, že jsem byl vybrán jako jeden z rezidentních lékařů, a měl jsem tu mimořádnou čest být jedním z posledních studentů Sira Alexandera Fleminga, objevitele penicilinu. Zmiňuji jeho jméno, abyste věděli, že jsem byl pohroužen do studia medicíny a výzkumu. A o několik let později jsem musel podat muži, který trpěl bolestmi břicha způsobenými jeho nemocí, dvě sklenice vody, protože jsem v tu chvíli neměl žádné jiné léky, které bych mu mohl dát. Trpěl nesnesitelnou bolestí, a voda mu poskytla zázračnou úlevu. Ulevila mu – do tří minut se jeho bolest zmenšila, a do osmi minut zmizela úplně. Zatímco před osmi minutami byl v křečích a nemohl ani chodit, úplně se z tohoto stavu vzpamatoval. Začal se usmívat od ucha k uchu a velmi šťastný se mě zeptal, co má dělat, když se bolest vrátí? Řekl jsem, „No, pijte více vody.“ Pak jsem se rozhodl naordinovat mu, aby každé tři hodiny vypil dvě sklenice vody. On to udělal, a to byl po zbytek doby, kdy byl se mnou, konec jeho bolesti vředů. To mě probudilo, protože na lékařské fakultě jsem nikdy neslyšel, že by voda mohla léčit bolest, takový druh bolesti. A tak jsem měl příležitost vyzkoušet vodu jako lék v následujících více než 3.000 podobných případů. A pokaždé se ukázalo, že je voda účinným lékem. Z tohoto pokusu jsem pochopil, že tito lidé měli žízeň, a že žízeň se může v organismu projevit bolestmi břicha, až do takové míry, kdy může být člověk při vědomí jen napůl, jak jsem zažil. A voda je pokaždé povzbudila. Takže když jsem přišel v roce 1982 do Ameriky, šel jsem na University of Pennsylvania, kam jsem byl pozván, abych pokračoval ve svém výzkumu a studoval vlastnosti vody zmírňující bolest. Ptal jsem se sám sebe, proč trvá farmaceutický průmysl na používání antihistaminik pro tento druh léků proti bolesti? Tak jsem začal zkoumat úlohu histaminu v organismu a tam byla odpověď – histamin je nervový mediátor odpovědný za regulaci vody a řízení sucha v těle. Když se to projevuje bolestí, ve skutečnosti to naznačuje dehydrataci. Takže tělo dává dehydrataci najevo bolestí. V závislosti na tom, kde se dehydratace usadila, cítíte bolest. Velmi jednoduché. Představil jsem tuto koncepci jako přednášející host na mezinárodní konferenci o rakovině a vysvětlil jsem, že lidské tělo dává najevo dehydrataci tím, že produkuje bolest, a bolest je známkou nedostatku vody v těle a nedostatek vody ve skutečnosti stojí za většinou zdravotních problémů v naší společnosti. Protože, když se podíváte na to, co dělá farmaceutický průmysl, vidíte, že vyrábějí tolik různých antihistaminik jako léky. Antidepresiva jsou antihistaminika, léky proti bolesti jsou antihistaminika, ostatní léky jsou přímo i nepřímo antihistaminika. Takže tehdy byla moje práce zveřejněna. Vědecký sekretariát 3. konference mezivědního výboru o zánětu mě v roce 1989 pozval, abych přednesl tuto prezentaci o histaminu na konferenci v Monte Carlu. A to jsem udělal, takže všichni pochopili, že histamin je regulátor vody v těle.

 2. Dobrý deň, v prvom rade sa chcem veľmi pekne poďakovať za užitočné informácie na celej tejto stránke. HIT mám diagnostikovaný cca. 2 mesiace, ale stále mám milión nezodpovedaných otázok. Tieto dni však najviac riešim problém C vitamínu. Prišla som na to, že vysoké dávky mi skutočne sčasti pomáhajú. Hľadám však „najprírodnejšie“ C-ečko, čo je dnes (ako s liekmi, tak ako s jedlom), samozrejme, dosť problematické. Viete mi nejaký poradiť? Resp. pozerala som na napr. na prípravky Jamieson, oni sú vcelku čisté, ale zase majú podporné zložky ako citrusy či šípky. Je to v prípade HIT problém alebo je to ok? Už vopred ďakujem za odpoveď 🙂

  1. Dobrý den, problém je, že přírodní a čistý jsou často dva odlišné pojmy z pohledu potravinových doplňků. Nejpřirozenější je to, které najdeme v plnohodnotných zdrojích přímo, proto stejně většina izolátů bude obsahovat i stopy původní potraviny jako šípek nebo citrusy. Ale např. šípek je velmi zdravá potravina sama o sobě (https://histaminovakasulka.com/2015/07/16/kasulciny-inspirace-nejen-na-leto-c-2-aneb-co-me-ted-bavi-a-vas-bude-bavit-take/), stejně tak člověk klidně může tolerovat extrakt z citrusů, protože se bude jednat jen o specifickou část citrusů (např. víme, že třeba kůra citrónů obsahuje látky, které stabilizují žírné buňky a působí proti uvolnění histaminu, ale pořád se jedná o alergen). Mnohdy jsou u „přírodních produktů“ bohužel mnohem horší tabletky, do kterých se směs plní (navíc prakticky velmi často je to stejně vitamín C bez uvedení zdroje+něco dalšího, tedy nejedná se o přírodní produkt, jen se tak tváří). Čistý a přírodní vyrábí třeba HealthForce Nutritionals, jenže tomu pak odpovídá cena:(( Já jsem v tomto směru raději volila čistou formu (vysoká rozpustnost), tedy produkt, který nebyl vyroben z žádného potenciálně známého alergenu jako je kukuřice, citrusy či dokonce šípek, s jistotou, že svou roli nehráli ani kvasnice (v počátku diety jsem opravdu raději volila deklarovanou „chemii“ než potenciální reakci na alergeny nebo látky, na které jsem v té době reagovala, jako byly kvasnice či kukuřice (užívala jsem tedy čistý askorbát sodný v prášku).

   1. Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, tiež mi momentálne vyhovuje najviac čistý askorbát sodný… Možno len tak pre zdieľanie informácií pre ľudí, ktorí sú tiež len na začiatku tejto dlhej cesty bez histamínu: osobne som prišla na to, že vysoké dávky (cca. 5 gramov C-éčka) mi skutočne pomáhajú, najlepšie užiť 1.5 g počas jedla. Keď som k tomu pridala aj Quercetin 1000 mg denne, podstatne sa mi uľavilo. Samozrejme, pri nízkohistamínovej diéte :).

 3. Dobry den, z vysetrenia krvi mi zistili, ze mam sice spravne mnozstvo DAO, ale jeho aktivita je polovičná. Máte, prosím Vás, nejaké typy ako by sa dala zvýšiť aktivita DAO?

  1. Určitě je potřeba se podívat, jestli není ve stravě nějaký inhibitor, hlavně léky a alkohol mají tuto funkci, že blokují aktivitu enzymu. Vypadá to, že tělo si dělá dost, ale enzym je buď lenivý nebo vyčerpaný, proto určitě omezit vniřní zdroje histaminu, regulovat imunitu a zkontrolovat, zda nechybí některé minerály nebo vitamíny. DAO pro svou funkci potřebuje dostatek B6 a dalších vitamínů, stejně jako rovnováhu minerálů a stopových prvků, třeba mědi, zinku atd. Měla jsem prakticky stejný problém a pomohlo odstranit zánětlivé potraviny, jejichž konzumace vedla k uvolňování histaminu v těle.

 4. Dobry den, prosim Vas o radu, som stvrty tyzden na eliminacnej diete a na buduci tyzden zacinam prihadzovat potraviny do jedalnicku – chcem sa spytat, kolko napr. rajcin mozem v dany den zjest? Mam zacat po troske (1-2) alebo 3-4 budu v pohode? Dakujem za rady.

  1. Osobně bych doporučila začít s méně rizikovými potravinami, než začnete zařazovat ty, co jsou ukázkově histaminové. Určitě bych nezačala rajčaty, citrusy a podobnými potravinami, jelikož pokud obsahují histamin a tělo není dostatečně „pročištěno“, naplníte si „kyblík“ histaminu hned první den a zbrzdí to vaše snahy o zavádění potravin. V první řadě by se měly zavádět potraviny, které nejsou přímo spojeny s histaminem či jinými aminy a které jste v eliminační fázi nejedla. Ve chvíli, kdy testujete danou potravinu, musíte nejdříve sníst pouze minimální množství a přidávat postupně. Jednak tak budujete orální toleranci a jednak můžete zjistit, že 1/2 rajče ještě snesete, ale celé už ne. Navíc můžete být na danou potravinu intolerantní/alergická a menší množství zabrání větší reakci. Takže dokonce bych nezačínala ani z celým rajčetem, ale u takto rizikových potravin bych zkusila nejdříve jeden měsíček, když vše bude v pořádku, tak na druhý den zkusit 1/2 nebo menší rajče (záleží, jak prudké a silné jsou reakce), na třetí den možno vynechat a zkoušet jinou potravinu, nebo zkusit ještě kousek přidat, ale na začátek se nedoporučuje rizikové potraviny jíst často. Zařazování rizikových potravin je trochu jiné než u běžných diet (kde se pak opravdu zkouší velké množství najednou), začínejte opravdu opatrně, určitě ne víc jak s jedním kusem (v rámci HIT lze čekat i opožděné reakce a proto je dobré do další konzumace buď stejné nebo jiné nové potraviny čekat alespoň 24 hodin).

   1. Co napriklad myslite tymto: „V první řadě by se měly zavádět potraviny, které nejsou přímo spojeny s histaminem či jinými aminy a které jste v eliminační fázi nejedla.“? Dakujem

    1. Netuším, jak vypadala vaše eliminační dieta, ale velmi často je dieta osekaná na základní potraviny. Doporučuji pak začínat třeba ovocem a zeleninou, které nejsou spojeny přímo s histaminem, např. tedy různé saláty, zelí, papriky, květák, brokolice, kapustičky, kukuřice, hrášek, cuketa, dýně, jablka, hrušky, bobulovité ovoce, švestky, meruňky (tedy vše krom rajčete, vařeného špenátu, lilku, ananasu, citrusových plodů), zavádět rozdílné oblininy jako jáhly, čirok, teff, quinou, případně pohanku, zkoušet namáčet ořechy a postupně přidávat spolu se semínky (mají významnou roli jako zdroj nutričních látek) a případně správně připravené luštěniny. Rajčata histamin obsahují a velmi záleží, jak byla pěstována atd, hodnoty se mohou velmi lišit, každopádně bych nedoporučovala překročit limit 100-150 g čertvých (nekombinovat s jinými rizikovými či neotestovanými potravinami ve stejný den). Samozřejmě pokud eliminační dieta většinu výše uvedených obsahovala a cítíte se dobře a chcete se do rajčat pouštět, pak opravdu spíše postupně (množství hraje roli).

 5. Aj ja dakujem. Tiez mi zistili HIT, no rady ziadne..ved najdete na internete 🙂 No a konecne som po 2 tyzdnoch nasla tieto skvele rady, clanky navody. Mnohokrat dakujem!
  Nebolo mi jasne ci mozem brat pocas eliminacnej diety antihistaminika, ale teraz vidim, ze ano 🙂
  Taktiez som si myslela, ze eliminacnu dietu musim zacat uplnym vylucenim potravin a napr. tyzden len 3 potraviny, potom postupne pridavanie. Ale je to velmi vycerpavajuce. Takze idem plnou parou do toho 🙂

 6. Také děkuji za super článek! Jsem ráda, že jsem se dozvěděla spoustu informací nejen o enzymu DAO, ale i o další zajímavých věcech např. ohledně antihistaminik. Zrovna mně na alergii vůbec nepomáhají a co už jsem jich vyzkoušela! 😦 Zkusím se vrhnout na nízkohistaminovou dietu, snad tudy cesta povede…,-) Ještě mě zaujal ten přírodní přípravek Quercetin, jdu si ho objednat 🙂

 7. No právě, že se celé roky plížívě rozvíjejí nejrůznější příznaky po celé tělesné schránce, které se projevily na laborce vlastně jen snížením imunity a nespecifickou alergií. Na to jsem dostala ten Zyrtec. Teď nově je DAO lehce snížena pod 80 HDU.

  Bez úpravy diety se to samozřejmě neobešlo. V podstatě to byl zpočátku spíš pokus, omyl, ptž jsem netušila nic o histaminu. Mám tak za sebou mnoho „z nebe přišlých“ úprků na onu místnost, což je obzvláště na cestách fakt super a další radosti, které tu nechci radši ani vyjmenovávat.

   1. Ahoj Sanello, dělávala ho Immunia v Praze, teď tvrděj, že maj špatný sety a nejde to. Mám v plánu vyzkoušet ten Daosin. Kde jsi prosím Tě objednávala Quercetin?

    1. Pokud můžu vstoupit, Immunoflow v Praze dělá obě stanovení s novou, přesnější metodou stanovení aktivity (radionukleotidy). Quercetin doporučuji určitě přes internet, dá se tak sehnat levněji dostatečná „dávka“ (je třeba vždy porovnat množství quercetinu v tabletě a přídavné látky).

 8. Jéžíšmarjá, konečně nějaké kloudné informace. Jsem dlouhodobě na Zyrtecu, než mi ho nasadili, tak stála kvalita života za…, teď to jakž takž s výkyvy jde – jaká přírodní antihistaminika máte na mysli???

  1. Pokud vam zabiraji antihistaminika bez upravy diety, tak bych spise patrala po pravych alergiich nez po HIT. Na internetu se toho doctete vice, ja jsem zatim psala o mangosteenu ci quercetinu,dobra je jeste bazalka posvatna a par dalsich bylinek jako tymian, salvej, idealne cerstve (nebo extrakt)..

 9. Srdečná vďaka za veľmi cenné a užitočné informácie. Konečne výborný článok, ktorý poskytuje rady, ako prirodzenou cestou napomôcť tvorbe diaminoxidázy. Ostatné články s problematikou HIT iba odporúčajú Daosin, čo vytvára dojem, že iná cesta neexistuje, iba užívanie lieku (jediného svojho druhu na trhu, nehradeného poisťovňou!). Ešte raz ďakujem a prajem veľa zdravia všetkým, ktorí sú postihnutí týmto vážnym a obmedzujúcim ochorením.

  1. Velmi dekuji za mily komentar. Prala bych si, aby lekari vice nabadali lidi k vlastni zodpovednosti a kritickemu zhodnoceni zivotniho stylu, nez jim zacnou rovnou psat tabletky. Verim, ze uprava zivotniho stylu a jidelnicku pomuze mnohym prekonat onemocneni do takove miry, ze leky nebudou potrebovat. A tem vazneji nemocnym muze pomoci preckat, nez budeme mit opravdu ucinny preparat, jez bude hradit i pojistovna. I ja sama jsem byla prekvapena, jake mnozstvi protizanetlivych a protialergennich potravin nabizi sama priroda.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s