V tomto případě hraje velkou roli vliv histamin na hladkou svalovinu, kterou můžeme nalézt také v kardiovaskulární systému a výstelce jednotlivých orgánů (i kůži). Mimo hladkou svalovinu ovlivňuje histamin také ostatní svalstvo těla, což může při nesprávné hladině histaminu vést k bolestivým křečím a samovolným stahům svalstva (především pak v lýtkách).

Projevy

 • Krevní tlak a červenání. Histamin ovlivňuje dilataci hladkého svalstva v cévách a zvyšuje jejich propustnost. Obvykle vede k nízkému tlaku a častému rudnutí kůže. Naopak v některých případech nastává hypertenze z důvodu neustálé stimulace uvolňování adrenalinu. Vliv histaminu na adrenalin a noradrenalin se přisuzují také možná ataka paniky.
 • Srdeční tachykardie. Histamin se také vyskytuje v srdci a může vyvolávat srdeční palpitace (náhlé prudké bušení srdce) či poruchy srdečního rytmu. Pokud je vyloučena srdeční vada, může být i tachykardie (trvale zvýšený tep) následkem působení histaminu.
 • Svalové křeče a stahy se přisuzují uvolněnému oxidu dusnatému v přítomnosti histaminu.
 • Fibromyalgie. Vliv histaminu celkově na svalstvo v těle může při dlouhotrvající stimulaci vést ke svalovým bolestem bez zjevné příčiny a projevy jsou podobné onemocnění zvané fibromyalgie, se kterou může být také HIT zaměňována (fibromyalgie je charakterizovaná chronickou neuromuskulární bolestí, která přetrvává déle než 3 měsíce. Pacienti jsou často unavení, trpí poruchami spánku, generalizovanou bolestí svalů a ztuhlostí. Časté jsou i bolesti hlavy, příznaky dráždivého tračníku, subjektivně vnímané otoky kloubů bez objektivního průkazu. Obtíže se zhoršují v chladu a stresu. Laboratorní a imunologické vyšetření nevykazuje podstatné odchylky).
 • Bolest hlavy. Část udávaných bolestí hlavy je označováno jako vaskulární bolest hlavy, která je způsobena především oxidem dusnatým (NO). Histamin uvolňuje NO z epitelu po stimulaci H1 receptoru, který je právě v oblasti hlavy ve velké koncentraci. Bylo prokázáno, že mnoho lidí trpící migrénami má HIT a nízkohistaminová dieta vedla ke snížení míry a frekvence migrén.
 • Bolest kloubů/revmatoidní problémy. Nejčastější příčinou jsou záněty a zadržená kapalina v přítomnosti histaminu.

<- Trávící a vylučovací soustava                               -> Dýchací soustava, kůže, sliznice

Má špetka do mlýna – srpen 2012

O problémech s tlakem a tachykardií jsem se více rozepsala v Mém příběhu. Každopádně v tom nejhorším období, než mi srdce otestovali, jsem měla velmi silné pocity na omdlení. Nemusela jsem se zvedat ani prudce, ale pouhá změna polohy hlavy v rozmezí jednoho metru znamenala její zatočení. Obvykle jsem poznala přicházející omdlévání rychleji, než mě dostalo, a stačilo si sednout, zavřít oči a zhluboka dýchat. Točení hlavy, pocit, že se vzdalujete, zalehlé uši, zvuk „z dálky“ či zvedající se žaludek byly v podstatě na denním pořádku. Při cvičení jsem se snažila udržovat v aerobním tempu = spalovacím, avšak vlastně jsem byla pod jeho hranicí, protože jsem měla tachykardii. Můj tep naštěstí většinu dne nepřekročí 100, tudíž i bez nasazení léčby bych neměla mít rychleji opotřebované srdce (pokud se dostaneme nad 110, nasadíme prý léčbu). Možnost ustálení na normální hranici není prý pravděpodobná, protože si tachykardii můj systém vybudoval na obranu proti nízkému tlaku. Ale kdoví. 

Svalová bolest je mnohem horší otázka. Pravda je, že jsem těžko mohla odhalit nějakou svalovou bolest bez příčiny, jelikož jsem byla zvyklá minimálně 4-krát týdně intenzivně cvičit a jakoukoli svalovou bolest jsem přičítala tomuto faktu. Pravda je, že v období, kdy jsem přešla na dietu a mé tělo se začalo čistit, po požití zakázané potraviny jsem málem nemohla únavou a svalovou bolestí vstát z postele. Bolely mě svaly a občas i klouby. Nejhorší byla bolest kolenou. Několikrát jsem dostávala injekci pro úpornou bolest v zádech (která byla diagnostikována jako zánět sedacího nervu). Pro bolest kloubu na palci nohy jsem nakonec byla operována. Zda záněty a voda v těchto kloubech a potenciálně pak bolest byla důsledkem histaminu lze těžko říct, ale fakt je, že nejsem ani baletka ani basketbalistka, u kterých jsou tyto poruchy kloubů pozorovány. O bolesti hlavy se nebudu ani vyjadřovat, jednu dobu jsem dokonce měla léky na migrénu. Poslední dobou se mi tento stav podařil vyvolat dvakrát a jednou jsem myslela, že už si vážně zavolám sanitku, protože takhle zle mi ještě nebylo. Důležité je hodně pít, nic nejíst a snažit se usnout, pak vše poleví. 

čerpáno z http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long http://www.histamineintolerance.ch/symptoms.html http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

Reklamy

7 thoughts on “Kardiovaskulární systém a pohybový aparát

 1. Ahoj Kasulko, je možné to zarudnuti pokozky něčím zastavit? Dietu dodržují již 1 rok nekdy zhresim, ale v poslední době reaguji na tlak okamžitě mi Rudné kůže a pálí. .. Dao mam dle imunologie něco kolem 7… pomůže třeba zodac? Nevím cI’m to zastavit…prvně jsem mela ztuhlost svalu a ten jakoby nadměrné prokrvení plus otlaceniny…diky za každou radu.

  1. Pokud je to spojeno jen s konzumací nevhodného jídla, pak by akutní podání antihistaminik mohlo pomoci, pokud je ale člověk dlouhodobě na dietě a začínají se objevovat nové příznaky, pak to nemusí být vůbec histamin z jídla či problém DAO (HIT bývá často symptom další nemoci), ale klidně efekt špatně vedené diety:( Nízkohistaminová dieta není lék a měla by být využita jen k úlevě symptomů, neřeší příčinu a je tedy nutno pracovat na příčině nebo zkontrolovat, zda není dieta příliš osekaná a něco nechybí (ono ani užívání antihistaminik není bez rizik, není to lék, https://histaminovakasulka.com/2013/05/31/opravdu-vam-vase-antihistaminika-zabiraji/). Zda tedy pomůže zodac nebo jiné antihistaminikum nelze říci, ale je dobré mít na paměti, že to nic neřeší:(.

 2. Dobrý den, Váš blog je úžasný, dnes jsem odcházela od alergoložky s diagnozou HIT. Snad už manžel nebude denně poslouchat jak jsem šíleně nadmutá, unavená a že mne zase bolí hlava. S palcema na noze jste mě dostala, byla jsem na rehabilitaci se zády a říkám to fyzioterapeutovi, že mám bolavé palce a on na to jestli nemám malé boty :-)) jo a k tomu mám ještě Gilbertův syndrom, taky dobré na únavu. . . Bohužel to vím až teď po druhém dítěti v 36 letech, škoda.

  1. Dobrý den, děkuji za milý komentář a držím pěsti, abyste se i s novou diagnózou poprala ve vší síle. Někdy se toho sejde více, člověk stárne a hlavně prochází těžkými obdobími pro tělo – porody atd. Když však ví proti čemu bojuje a jaké změny musí udělat, je to mnohem jednodušší. Určitě se vám podaří zkrotit únavu i bolesti!

 3. Dobry den Kasulka,
  vyjadrujem velke ocenenie pre vas web, ktory obsahuje vynikajuce informacie o HIT. Bola mi diagnostikovana mozna HIT. Moje hlavne problemy su so svalmi. Stretli ste sa niekedy s informaciami, ze nahromadeny histamin vo svaloch moze zapricinit hypotrofiu svalov, resp. myopaticky syndrom?
  Dakujem.

  1. Dobrý den,
   takovou informaci jsem zatím nikde v literatuře neobjevila. Histamin má v těle velmi krátký poločas života a prakticky ihned je z těla odbourán (ať už po aktivaci receptoru či bez). Roli hromadění histaminu jako příčiny bych zde neviděla, ale roli žírných buněk, které mohou hrát roli v zánětlivé/autoimunitní myopatii, ano (tedy zvýšená hladina histaminu by byla následek, ne příčina, tedy zatímco by histamin nevyvolál myopatii, mohla by jeho nadprodukce způsobovat jiné symptomy).

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s