Recepty

Na této stránce bych se s Vámi ráda podělila o recepty, které jsem vyzkoušela a o kterých si myslím, že by je měli zkusit i další, protože jsou prostě báječné. Zatím budou rozděleny dle převažující chuti a časem možná udělám víc podkategorií. Co je však velmi důležité, většina receptů bude vhodná pro lidi trpící nejen HIT, ale také glutenovou intolerancí a senzitivitou (jako já), intolerancí pšenice (takže pro ně většina bezlepkových výrobků není vhodná) a většina se dá uzpůsobit jako recepty bez gluten, bez mléka, bez vajec, bez kvasnic a některých dalších alergenů. Zní to děsivě? Možná budete překvapení, jak dobré může být zdravé jídlo.

Omlouvám se všem alergikům na ořechy a čokoládu, protože ty dle mě do stravy prostě patří, ale věřím, že v každém receptu půjde čokoláda vynechat a nahradit třeba karobem či sušeným ovocem.

Také zklamu ty, kteří hledají nízkokalorickou dietu. Ve většině jídel se dá olej nahradit jablečným pyré a cukr stévií, ale nemyslím si, že by se to mělo moc přehánět. Tělo potřebuje i látky jako sacharidy a tuky, aby mohlo správně fungovat. Avšak zdravá, pestrá, čerstvá strava vede k pročištění a to pak tělo hubne samo:)) Nevěříte? Proč to nezkusit?

Než začnete vařit a péct, přečtěte si tento článek.

NA CO MÁM CHUŤ

24 comments

  1. Dobrý den,

    děkuji za vaše stránky, jsou v mnohém velmi inspirativní. Měla bych dotaz ohledně medu. Často se píše mezi nevhodné potraviny. Ale zároveň se pokládá za alergen, s čímž třeba srozuměna moc nejsem. Naopak si myslím, že pokud člověk konzumuje med z oblasti, kde žije, tak naopak tento (pokud je směsný) působí desenzibilizacne. Diky

    1. Ono je potreba rozlisovat alergie a potraviny s obsahem histaminu. Pri HIT neni zadny logicky duvod ani vedecka data, proc by mel byt vynechavan. Co se tyce alergii, je nutne hodnotit dle alergie, intenzity alergie, zdravotniho stavu pacienta a klinickych projevu. Zda muze dochazet k desenzibilizaci je otazka, u nekterych potravinovych alergii jiz probiha lecba imunoterapii, tedy pres desenzibilizaci/navozeni tolerance, ale casto za specifickych podminek v ordinaci lekare, kde lze pripadne zakrocit pri vetsi imunitni reakci.

  2. Dobrý den, prosím mohu se Vás zeptat, zda-li se může krůtí maso při HIT? Dost často se píše, že kuřecí maso se nedoporučuje, někde jsem četla, že obecně drůbeží maso se nedoporučuje. Tak mě zajímá, jestli krůtí je vhodné. A ještě, obecně jaké maso se při HIT doporučuje? Chápu, že především čerstvé. Moc děkuji za odpověď.

    1. Dobry den,
      kureci maso se casto nedoporucuje spise z toho duvodu, ze hygiena ci zpracovani masa od usmrceni zvirete muze byt s prodlevou a u mensiho zvirete pak mohou drive bakterie ze zazivaciho traktu pronikat do masa a vest k produkci histaminu, ale ve skutecnosti nikdy nebylo v kurecim mase namereno vice histaminu nez v jinych masech, a je tedy spise dulezite volit kvalitu a cerstvost, pak nemusi vubec v nicem vadit ani to kureci maso. To stejne se bude tykat krutiho a ostatnich druhu masa, tedy zalezi na kvalite a cerstvosti a nakladani/zpracovani spise nez na typu jako takovem (spousta lidi muze mit s kurecim z beznych obchodu problemy z pohledu cerstvosti, kdezto kruti si obvykle koupi v malem reznictvi ci bio farme a pak tedy maji lepsi „toleranci“). Pokud tedy budete dbat na kvalitu masa, pak se ridte svymi moznostmi, dostupnosti, chutovymi preferencemi a zasadami nakladani s masem spise nez tim, co je nebo neni doporucovano. Zdroj a zpracovani muzete mit uplne jiny nez kdokoli jiny na internetu a proto tyto rady nelze brat plosne.

      1. Dobrý den, moc děkuji za bleskurychlou odpověď. Prosím, mohu se ještě zeptat, zda-li vadí rybí olej? Prý je tam také hodně histaminu. Moc děkuji za odpověď.

        1. Nejsou zadne udaje, ze by kvalitni rybi olej mel obsahovat histamin. To je pouze nepodlozene straseni. Histamin v olejich nalezen nikdy nebyl, preferuje vodne prostredi. Jen musi clovek davat pozor na tu kvalitu a sklavodani, aby nedoslo obecne k oxidaci tuku a tedy skodlivosti uplne z jinych duvodu.

  3. Dobrý den, Kašulko, jsem tady nová a Histamínku mám diagnostikovanie jen chvíli, nicméně již nějaké roky jsem to tušila, ale nikdo to nechtěl vyšetřovat. Má ji také moje 14letá neteř.
    Pekla jsem tvůj semínko ý bezlepkový chlebík, ale z mouky Doves farm bílé, nejak se nepovedl. Možno taky tím že jsem musela nahradit xantan psyliem, neměli v našich 2 zdravých vyzivách, nevím,nebo se ta mouka na to nehodí a taky tam máš uvedené 2 lžíce prášku na pečení? Děkuji za odpověď.

    1. Bohuzel pri bezlepkovem peceni nelze casto nahrazovat smesi mouk jen tak, protoze smesi maji jine slozeni a tudiz se mohou chovat jinak – jina savost, jiny objem skrobu, a je tedy pak nutne upravit tekutiny. Stejne tak nelze xanthanova guma nahradit psyliem, psylium saje tekutinu jinak, a lzicka psylia se nebude chovat stejne jako lzicka gumy, psylium vytvari prakticky gel, nabobtnava (odsava tekutinu). Ano, puvodne se pouzivaly dve lzice, aby bylo pecivo takto nacechrane, ale funguje to i s jednou lzici (u prasku na peceni se viceme vse aktivuje a dojde jen k uvolneni vice bublinek, neni to stejne jako soda, ktera potrebuje kysely aktivator, ale vse uz je predem namichane, aby to teplem chemicky zreagovala a pak tam vetsi mnozstvi nevadi, ale jde pouzit mene, obecne je v tomto receptu cca 0.5 kg silne mouky, na kterou by se pri lepkovem peceni pouzival 1 prasek do peciva, coz je okolo 13 g, 2 lzice prasku do peciva by mely mit kolem 20 g, coz v tomto pripade fungovalo lepe pro prokypreni pri peceni).
      Jen se bojim, ze opravdu nelze nahrazovat psyliem a jakoukoli moukou jine prave dle odlisneho slozeni (nektere smesi jsou si vice podobne, jine mene, clovek musi zkouset). Pripadne je nutne obmenit pomer tekutin k mouce a pripadne prodlouzit ci zkratit dobu peceni, to lze jiste delat, kdyz ma clovek vice zkusenosti a zamenuje treba jen jednu surovinu, chlebik se zatim vsem daril, fungoval i z jinych mouk (doma michane smesi), ale je pak nutne zachazat jinak s tekutinou, zvlaste pri pridavani psylia navic (Novalim ma vice skrobu a tedy bude se chovat nez Doves Farm, s DF jsem nemela dobre zkusenosti, tak jsem vice nekupovala, Novalim jsem take jen dostala a pak uz pouzivala vicemene doma michane nebo Adveni smesi). Priste bych spise doporucila bud misto xanthanu vynechat uplne (pripadne poridit guar gumu), nezapominat ze po smichani s perlivou vodou je nutne jen lehke promichani a rychle do trouby, jinak tam pak moc hrat roli nebude.

      1. Mooc děkuji za odpověď, tolik nových informací, které moc potřebuji.
        Moc Vás obdivuji.
        Už mám xantan tak uvidíme, mouku ještě dodělám tu DF, zkusím to ještě.
        Hezký den

  4. Dobrý den, Kašulko,
    potřebovala bych od Vás pomoci. Nemůžu najít Váš skvělý recept na musli ze sušeného ovoce. Jsem jej již dlouho nedělala a zase bych si jej ráda vyrobila. Nasměrujeme mě?

    Děkuji,

    V úctě,

    Mirka

      1. Paní Kašulko, ne ne. Tenhle recept jsem našla. Složení tam toho bylo meruňky, fíky, datle, oříšky, namočit přes noc a část rozemlít a část nasekat na menší kousky a pak spojit. 🤔 Jen kdybych si pamatovala všechny suroviny a celý postup. Musli bylo tvořeno jen s ovoce a oříšků na způsob raw.

        Miroslava

  5. Dobrý den. Mohu se zeptat ,jak je to s dětskými výživy pri HIT ? Může člověk mít ,jak svačinku, večeři či zcela vynechat ? Kukuřičné piškoty ano či spíše ne?

    1. Samozrejme i v tomto pripade je vzdy lepsi volit cerstve ovoce ci neco vyzivove kvalitnejsiho (kukuricne piskoty tam prilis nespadaji, krom energie to cloveku moc neda, jelikoz spousta lidi ma jako pricinu SIBO, muze vadit hodne pridaneho cukru), ale detske vyzivy mohou byt vhodne pro lidi, kteri maji alergie na ovoce spojene s alergeny, ktere dokaze teplota „znicit“ (napr. u tech jablek to tak byva). Je pravda, ze detske vyzivy byvaji pomerne dobre kontrolovane na pritomnost cele rady nezadoucich latek, volila bych ty bez pridaneho cukru atd, jako rychlou svacinu, ale nezapominat na rozlozeni stravy v ramci makronutrientu v prubehu dne, kde to pak jako vecere rozhodne neni vhodna nahrada.

      1. Děkuji za info :). Též jsem to viděla podobně, jako polotovar. Ale díky jiným problémům jsem měla nakoupeno do zásoby, než jsem zjistila HIT a nikdo kolem mě nejí a je mi líto zrovna vyhazovat :(..
        Pokud 1 – 2 ks nevadí za týden, jako svačinka , pak jsem ráda :). Děkuji a ještě jednou jste TOP ! 🙂

  6. Dobrý den, moc Vám děkuji za tento blog. HIT mi byla diagnostikována nedávno a také se teprve rozkoukávám a tápu. Mohu poprosit o radu (předem se omlouvám, pokud jste toto téma již řešila) – jak řešit stravování v zaměstnání? Četla jsem, že jídlo by mělo být čerstvé a rozhodně ne znovu ohřívané. Nevím tedy, jestli obědvat studené nebo jestli je větší zlo restaurace nebo ohřáté jídlo?
    Předem děkuji za odpověď.
    Simona

    1. Dobrý den, proces ohřívání ničemu nevadí, jde o stáří jídla. Pokud si jídlo uvaříte den dopředu, můžete si je klidně ohřát, nemusíte jíst studené (https://histaminovakasulka.com/2019/01/31/skladovani-a-vareni-pri-histaminove-intoleranci-aneb-proc-se-jidlo-muze-ohrivat/). Restauracím je lepší se v počátku vyhnout, často samotná kvalita surovin po stáří může být problém, nehledě na množství přídavných složek či kontaminace, což neovlivníte. Jelikož na začátek je vhodné si VŠE zapisovat, abyste mohla sama vyhodnotit reakce, je lepší opravdu si nosit vlastní suroviny/ jídlo.

  7. Dobrý den, jsem první den na nizkohistaminove diete a prostě nevím, co jíst, abych tělo nepřipravila o důležité živiny. Máte tady spoustu uzasnych receptů, ale pokud jsem pochopila dobře doktorku i články tady, mela bych cca měsíc vyřadit všechny potenciální problémové potraviny a pak začít zkoušet, co snesu. Vubec nevím, zda jsem ted na začátek zařadila správná jídla 😦 Poradite prosím? Dnes jsem měla kaši z ovesnych a zitnych vlocek s ovesnych mlékem, pečené kuře (z farmy) s rýží, čerstvou okurku, zitny knackebrot s cottagem, jablko a opět kure s rýží, když se nemůže skladovat do dalšího dne 🙂
    Děkuji
    Iva S.

    1. Začněte nejdříve s tím, že si vše pořádně prostudujete, to může trvat docela dlouho, ale musíte pochopit, jak vlastně histamin vzniká a jak s ním tělo zachází, to vám vysvětlí pak odpovědi na celou řadu vašich otázek. Není to jen o potravinách, ale o tom, jak se připravují, skladují (třeba o tom, že žádná studie neprokázala, že by se histamin stihl během 24 hodin v jídle vytvořit a tedy pokud bylo jídlo nízkohistamiové a dobře uskladněné, můžete jej jíst i později atd). Můžete se odrazit tady od této stránky týkající se novinek a léčby HIT: https://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/hit-aktualne/. Tady je návod, jak s dietou začít:https://histaminovakasulka.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/, kde čerpat informace ohledně histaminu v potravinách (https://histaminovakasulka.com/2013/09/03/proc-se-seznamy-vysokohistaminovych-potravin-lisi/, https://histaminovakasulka.com/2016/06/27/svycarsky-seznam-tolerance-potravin-pri-histaminove-intoleranci-nove-i-cesky/, https://histaminovakasulka.com/recepty/o-potravinach/). Dieta by měla být rozmanitá, žádné polotovary, hotovky, fermentované potraviny (včetně uzenin atd), ale jinak se příliš neliší od racionálního stravování, jen se vynechávají či omezují některé potraviny, které mohou potenciálně vadit. Důležité je ale také zjistit příčinu vzniku HIT, od toho se může odvíjet léčba, ono to totiž není jen o těch potravinách a jelikož se HIT vyvíjí často jako následek dalších nemocí, mohou klidně vadit i potraviny bez histaminu, proto je potřeba ze začátku jíst velmi jednoduchá jídla, zapisovat a opstupně přidávat (vysvětleno v článku Nízkohistaminová dieta krok po kroku).

      1. Děkuji za Vaši reakci. Celý Váš web jsem již dříve pročetla, ale vzala jsem to tedy ještě jednou 🙂 Asi to k tomu patří, že člověk je na začátku dost zmatený. Alergoložka mi řekla, že v testech intolerance nevyšla, ale že jsou hodnoty na hranici. Nicméně v krvi alergický zánět, to samé na průduškách. Předepsala mi čtvery léky a mám prý držet nepřísnou dietu. A mně se začly hlavou honit myšlenky: Nechci celý život brát léky, chci zjistit, co mému tělu vadí. Neměla bych tedy držet ze začátku přísnou dietu a prášky zatím nebrat, aby výsledky nebyly zkreslené? Nebo jsou léky potřeba? Nemohou ublížit plánovanému miminku? Jsou pro něj horší léky nebo zánět v mém těle? Samozřejmě dr řekla, že se negativní vliv neprokázal, ale co když? Dále jak poznám, které jídlo mi dělá problémy, když nemám okamžitou reakci (jako např. vyrážky a nevolnost), ale trápí mě chronická rýma a zahlenění, migrény a únava. No prostě jde mi z toho hlava kolem. Co se týká jídla, jsem zvyklá stravovat se celkem zdravě, tak to snad zvádnu. Ale co si ještě nejsem jistá: Dnes jsem upekla koláč z kukuřičné mouky s jablky a hruškami. Můžu ho tedy jíst třeba 2 nebo i 3 dny, když budu skladovat v lednici?

        1. Samozřejmě že každý lék může ovlivnit to, jak budete reagovat na potraviny, zvláště pokud máte předepsaná i antihistaminika, tak velmi těžko poznáte, která potravina vám skutečně dělá zle, protože antihistaminika blokují histaminové receptory, ale nevyřeší to, že se histamin neodbourá, reakce pak může přijít v době poklesu hladiny léku a vy si pak špatně přiřadíte potravinu k dané reakci. To se týká i dalších léků, tedy vlastně dieta by měla být řešením, pokud opravdu reagujete na histamin, i bez nutnosti léků. Pokud snížení histaminu/vyřazení histaminových potravin nepomůže, pak není problm v histaminu z potravin a člověk si pak zbytečně omezuje jídelníček. Takže na tom, jak přísnou dietu si chcete nasadit, musíte sama popřemýšlet, a zda máte brát léky vám nemůže říct ždáný člověk přes internet jen tak bez přesné znalosti vašeho stavu, to je vždy na vás a dohodě s lékařem, případně po konzultaci s dalším lékařem pro získání druhého názoru. A samozřejmě je potřeba to řešit i v rámci plánovaného otěhotnění nebo případně při možnosti otěhotnění, spousta léků se nesmí užívat v těhotesství, protože samozřejmě pak léky mohou přecházet i přes placentu a ovlivnit tvorbu plodu.
          Co se týče jídla a těchto pečených polotovarů, nikde nebylo nikdy dokázáno, že by mělo skladování v dobrých podmínkách škodit i po zmíněnou dobu. Dokonce tak citlivý materiál jako je ryba, udržovaná v pokojové teplotě 24 hodin, neukázala nárůst histaminu, tudíž u méně rizikových surovin v chladu, ideálně s omezením přístupu vzduchu (a ideálně pořádně vygruntovanou lednicí, aby se v ní nešířily plísně atd) se nedá prakticky očekávat nějaký prudký nárust histaminu (opět bude ale záležet na možné kontaminaci). Lidé často mají pocit, že jako nesmí jíst nic do jedné hodiny, ale takhle chemie histaminu nefunguje a hlavně, když si koupíte nějaké suchary z obchodu nebo třeba i sýry, všechno jsou to potraviny, co už nějakou dobu někde leží:)). I ta mouka sama o sobě se někde válí nějakou dobu, když se nad tím člověk zamyslí:)

          1. Ještě jednou moc děkuji za odpovědi na všechny moje otázky 🙂 Teď jsem tedy na přísné dietě (Bez léků, aby nezkreslily výsledky. I když nechápu, že to doktorku nenapadne, že pak nepoznám, zda mi pomáhá dieta nebo léky). Když se cca po měsíci nic nezmění, tak budu hledat jinou příčinu. S tím jídlem máte pravdu, všechno se vlastně někde válí 😀
            Mějte se krásně 😉

  8. Hezký den, moc bych chtěla poděkovat za skvělé stránky. Posílám novou adresu s jinými druhy mouky, o kterých je na vašich stránkách psáno.
    http://advenimedical.cz/
    krásné svátky a určitě Váš blog bude mým hojně navštěvovaným. Šárka Kozáková

Napsat komentář

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.